Jesteśmy w obozie narodów wolnych

opublikowano: 01-09-2019, 22:00

Nieobecność Donalda Trumpa podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej bezdyskusyjnie była ogromnym zawodem dla gospodarza Andrzeja Dudy i generalnie — w kontekście wyborczym — całej ekipy tzw. dobrej zmiany.

Wizyta dwustronna (planowana na poniedziałek) rzecz jasna może dojść do skutku w innym terminie, jeszcze w tym roku, ale 1 września już nie da się nadrobić. No cóż, dla Donalda Trumpa znacznie ważniejsze okazały się własne kalkulacje wyborcze. 29 głosów elektorskich ze swingującej politycznie Florydy to trzecia pula w USA ex aequo ze stanem Nowy Jork, ludniejsze są tylko Kalifornia i Teksas. Dlatego myślący o reelekcji prezydent absolutnie nie może sobie odpuścić wizerunkowych punktów za czuwanie w Białym Domu. Nadciągający huragan Dorian może skręcić, darowując m.in. ulubionej przez Donalda Trumpa posiadłości Mar-a-Lago na lagunie w Palm Beach — ale 29 głosów nie można rzucać na wiatr…

Andrzej Duda oraz szefowie delegacji zagranicznych w randze prezydentów.
Forum

Reprezentujący szefa Michael Pence to jednak polityczne opakowanie zastępcze. Samodzielna decyzyjność wiceprezydenta praktycznie jest zerowa. Konstytucja USA dodała mu marszałkostwo Senatu, ale bez prawa głosu, 101 senatorem staje się jedynie w razie remisu. Na placu Piłsudskiego jako lektor przekazał z promptera posłanie Donalda Trumpa. Było ono zdecydowanie bardziej ogólne, niż pamiętne wystąpienie prezydenta przed pomnikiem powstańców na placu Krasińskich. Amerykański gość potwierdził polskie przekonanie, że po tragediach XX wieku wreszcie jesteśmy w obozie narodów wolnych.

Głównym celem obchodów było przypomnienie społeczności międzynarodowej, że druga wojna światowa zaczęła się 1 września 1939 r. Ta data jest generalnie uznawana, zwłaszcza że już 3 września formalnie włączyły się do wojny Wielka Brytania i Francja. Gazety na świecie odnotowały ogromnymi tytułami napaść Niemiec na Polskę, chociaż jako konflikt dwustronny. Dla Europy Zachodniej wojna realnie zaczynała się kolejnymi uderzeniami III Rzeszy w 1940 r., natomiast dla neutralnych Stanów Zjednoczonych Ameryki — dopiero od japońskiego ataku 7 grudnia 1941 r. na Pearl Harbor. W Rosji zaś w ogóle nie występuje kategoria drugiej światowej, wyłącznie Wielka Wojna Ojczyźniana od 22 czerwca 1941 r. Znamienna jest wykładnia Domu Historii Europejskiej w Brukseli, czyli otwartej w 2017 r. placówki Parlamentu Europejskiego. 1 września 1939 r. to data oczywiście bardzo ważna, ale potraktowana na osi czasu jako jedna z kilkunastu równorzędnych. Pierwszy wpisany został 12 marca 1938 r., czyli dzień zagarnięcie Austrii przez Niemcy. Później umieszczono kolejne agresje III Rzeszy, w drugiej części różne operacje desantowe aliantów etc. To kalendarz zdecydowanie inny, niż martyrologiczny polski.

Na gorąco trudno ocenić, jak słyszalne będzie uderzanie przez zagranicznych gości w Dzwon Pamięci i Przestrogi. Trafi on do Wielunia, który 1 września 1939 r. stał się eksperymentalnym celem Luftwaffe wcześniej niż Westerplatte. Z pewnością natomiast głośno odezwą się nożyce po apelu Andrzeja Dudy, by wolny świat nie dopuszczał do „rozzuchwalenia agresywnych osobowości”. Władimir Putin tym razem — w odróżnieniu od uroczystości w 2009 r. na Westerplatte — w formule okrągłej rocznicy absolutnie się nie mieścił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane