Jeszcze nie czas na zakupy akcji?

Analitycy DM BZ WBK w strategii na październik obniżyli rekomendację dla polskich akcji do „niedoważaj”.

PROGNOZY. Specjaliści domu maklerskiego zalecają utrzymywać w akcjach 40 proc. aktywów, a pozostałą część radzą zainwestować w obligacje. Choć w średnim terminie eksperci są pozytywnie nastawieni do spółek notowanych w Warszawie, to jednak ich zdaniem obecna korekta może zepchnąć dywidendową wersję indeksu WIG30 o około 10 proc. w dół. Ich zdaniem, za takim scenariuszem przemawiają gorsze postrzeganie przez globalnych inwestorów rynków wschodzących, brak perspektywy szybkiej poprawy danych z krajowej gospodarki oraz prawdopodobny ograniczony zakres programu skupu aktywów przez Europejski Bank Centralny.

„Utrzymuje się spadkowa tendencja indeksu koniunktury w przemyśle niemieckim, który zwykle wyprzedza sygnały generowane przez polski wskaźnik. Jednocześnie obecne regulacje nie pozwalają na rozpoczęcie przez EBC programu skupu aktywów na pełną skalę. Dlatego jego wpływ na rynki finansowe będzie zapewne słabszy niż było to w przypadku programów prowadzonych przez Fed” — napisano w raporcie.

DM BZ WBK podniósł zalecenie dla sektorów finansowego i technologicznego. W pierwszym z nich specjaliści biura zalecają przeważać PKO BP, mBank, Alior i PZU. W drugim radzą postawić na papiery Cyfrowego Polsatu. Do neutralnej podwyższono rekomendację dla Asseco Poland. Tymczasem do „niedoważaj” obcięto zalecenia dla trzech branż: paliwowej, energetycznejoraz handlowej. Biuro zwiększyło zalecane niedoważenie PKN Orlen, Lotosu oraz LPP. Do „niedoważaj” obcięto rekomendację dla PGE. W portfelu małych i średnich spółek odchodzące Elzab, Seko i Quercusa zastąpiono akcjami Bytomia oraz Gino Rossi, które powinno podnieść prognozę zysku EBITDA na ten rok.

„Przy wskaźniku cena do oczekiwanych w tym roku zysków, sięgającym 12, papiery Bytomia są atrakcyjne. W przyszłym roku zyski powinny dalej rosnąć, za sprawą poszerzania sieci sklepów oraz poprawy efektywności działalności operacyjnej” — czytamy w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane