Jeszcze więcej pieniędzy dla małych firm

opublikowano: 14-03-2014, 00:00

Finansowanie: Wkrótce ruszy kolejna edycja programu PolSEFF. Do tej pory wsparcie dostało 1,87 tys. projektów inwestycyjnych o wartości 170 mln EUR

PolSEFF to polski Program Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Kierowany jest do małych i średnich przedsiębiorców inwestujących w nowe technologie i urządzenia obniżające zużycie energii lub wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Linia kredytowa programu wynosi 190 mln EUR.

Finansowanie można było uzyskać w formie kredytu lub leasingu do 1 mln EUR, którego udzielają współpracujące z programem banki i firmy leasingowe (Millennium, BGŻ, BNP Paribas, WBK, SG Equipment Leasing Polska). Wśród inwestycji, które wspiera program PolSEFF, są te, które bazują na urządzeniach i rozwiązaniach z tzw. listy LEME, znajdującej się na stronie internetowej programu, duże projekty z obszarów efektywności energetycznej, energii odnawialnej i budynków oraz projekty inwestycyjne dostawców.

Kolejka po kasę

MSP, chcące skorzystać z takiej pomocy, mogły liczyć nie tylko na pomoc finansową, lecz także na możliwość uzyskania bezpłatnych i profesjonalnych porad od inżynierów i ekspertów finansowych specjalizujących się w inwestycjach z obszaru efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej. Musiały jednak spełnić wiele warunków, nim przystąpiły do programu.

Przede wszystkim obejmuje on wyłącznie przedsiębiorstwa określone jako MSP, zarejestrowane w Polsce, działające zgodnie ze standardami krajowymi i UE, a także te, które są własnością osób prywatnych przynajmniej w 51 proc. (w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i rolnicy). Brane pod uwagę były tylko przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 250 osób, a ich roczne obroty nie mogły przekraczać 50 mln EUR (lub ich aktywa nie mogą przekraczać 43 mln EUR). Warunkiem kluczowym było oczywiście posiadanie przez firmę zdolności kredytowej.

Program skusił do końca 2013 r. ponad 1,8 tys. firm. Największymi sukcesami mogą pochwalić się firmy wyróżnione przez EBOR na PolSEFF Gold Leaf Awards. W kategorii projekt efektywności energetycznej małej skali lub zainstalowanie nowoczesnej sprężarki w obiegu chłodniczym było to przedsiębiorstwo wielobranżowe Profesjonal, zajmujące się przetwórstwem owoców.

W kategorii projekt termomodernizacji budynku lub projekt termomodernizacji hali produkcyjnej zrealizowany przez producenta maszyn górniczych była to spółka Mine Master. Natomiast w kategorii projektu najbardziej przyjaznego środowisku lub projektu zakupu i uruchomienia jednostki kogeneracyjnej było to przedsiębiorstwo handlowe Jarex. Wszystkie te firmy, korzystając z pomocy programu, osiągnęły sukces na rynku i przyczyniły się do promowania zrównoważonego rozwoju. Oszczędności energii osiągnięte dzięki m.in. tym inwestycjom wyniosły 318,1 MWh rocznie. Ograniczenie emisji dwutlenkuwęgla obliczono natomiast na 89 tys. ton rocznie. Jednak duże zainteresowanie programem sprawiło, że pieniądze szybko się wyczerpały.

Lekki poślizg drugiej edycji

— Wykorzystano już wszystkie fundusze z pierwszej edycji programu. Niektóre z banków tworzą listy rezerwowe dla zgłoszonych projektów, na które zabrakło pieniędzy i być może zostaną one sfinansowane w drugiej edycji — mówi Tomasz Ziółkowski, szef marketingu w PolSEFF. W związku z dużym zainteresowaniem organizatorzy PolSEFF ogłosili drugą edycję tego przedsięwzięcia, która miała rozpocząć się w połowie marca, jednak na razie została przesunięta na początek kwietnia.

— Ostateczne ustalenie daty rozpoczęcia drugiej edycji zależy od szybkości podjęcia decyzji w sprawie wyboru firmy prowadzącej. EBOR jest w trakcie omawiania tej kwestii — mówi Tomasz Ziółkowski, szef marketingu w PolSEFF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu