Język prezesa

Joanna Barańska
02-05-2006, 00:00

Dwa traktaty europejskie są potrzebne, by rozwiązać sprawę prezesa zakładu ubezpieczeń w Polsce.

Sprawa prezesa Generali wróci do pierwszej instancji — zawyrokował wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).

Rzecz dotyczy Ericha Fischera, od 2002 r. prezesa Generali Towarzystwa Ubezpieczeń. Sądy zastanawiają się, czy prezes koniecznie musi władać językiem polskim.

Nadzór ubezpieczeniowy nie chciał się zgodzić, by Fischer objął stanowisko prezesa Generali, bo nie zna polskiego. Ustawa ubezpieczeniowa wymaga, by polskim władało co najmniej dwóch członków zarządu, w tym prezes. Zakład ubezpieczeń może jednak wystąpić do Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) o zwolnienie z tego wymogu.

Erich Fischer jest prezesem Generali od lipca 2002 r. W zeszłym roku upływała mu kadencja i rada nadzorcza, chcąc, by objął stanowisko na kolejną, wystąpiła z wnioskiem do KNUiFE. Komisja odmówiła. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uchylił tę decyzję, opierając się na traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską. Zdaniem WSA, nie można uzależniać podjęcia zatrudnienia od znajomości języka. Naruszałoby to wspólnotową zasadę swobodnego przepływu pracowników. Według WSA, KNUiFE powinna zinterpretować polską ustawę ubezpieczeniową „po europejsku” i zabronić obcojęzycznemu prezesowi pełnienia funkcji tylko wówczas, gdyby zagrażało to istotnym interesom państwa lub zdrowiu i życiu obywateli.

NSA obalił wczoraj tę interpretację.

— WSA nie zauważył, że traktat akcesyjny z Aten uchyla zasadę swobodnego przepływu wobec nowych państw członkowskich. Jeśli więc oparł całą konstrukcję myślową na zasadzie, której nie można zastosować, to musi przemyśleć sprawę jeszcze raz — uzasadniał sędzia Andrzej Kisielewicz.

Sędzia dodał, że NSA nie przesądził o konieczności władania polskim przez Fischera. Tym zajmie się ponownie WSA.

Generali TU ma blisko 2-procentowy udział w rynku ubezpieczeń majątkowych. W pierwszym kwartale tego roku wypracowało 15 mln zł zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Język prezesa