Joerg Haider proponuje referendum ws. wystąpienia Austrii z UE

(Paweł Kubisiak)
14-08-2006, 18:05

Prawicowy populista austriacki Joerg Haider zaproponował w poniedziałek przeprowadzenie referendum, w którym spytano by Austriaków, czy chcieliby wystąpić z Unii Europejskiej.

Prawicowy populista austriacki Joerg Haider zaproponował w poniedziałek przeprowadzenie referendum, w którym spytano by Austriaków, czy chcieliby wystąpić z Unii Europejskiej.

"Austriacy powinni mieć nową szansę zdecydowania, czy rzeczywiście pragną być w Unii Europejskiej, czy stać się na nowo suwerennym i neutralnym państwem" - twierdzi Haider w wywiadzie dla austriackiej agencji APA.

Jego zdaniem, referendum takie powinno zostać przeprowadzone przed ewentualnym przyjęciem konstytucji europejskiej - co w pierwszej próbie było "na szczęście odrzucone przez Francję i Holandię", ponieważ później nie będzie to możliwe.

Austria przystąpiła do UE w 1995 roku. Wówczas za członkostwem we wspólnocie w referendum opowiedziało się 66 proc. społeczeństwa.

Według ostatnich sondaży, tylko 34 proc. Austriaków ocenia Europę jako coś dobrego - pisze agencja France Presse.

DI, PAP/AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Joerg Haider proponuje referendum ws. wystąpienia Austrii z UE