JP Morgan: cena bitcoina poniżej kosztu jego tworzenia

opublikowano: 25-01-2019, 13:20

Średni globalny koszt „wykopania” bitcoina wynosił w czwartym kwartale 4060 USD, wyliczyli analitycy JP Morgan.

Przy obecnym kursie 3530 USD oznacza to, że tworzenie, czyli tzw. wykopywanie bitcoina nie jest opłacalne. Nie można jednak zapomnieć, że w niektórych miejscach na świecie koszt tworzenia bitcoina wciąż jest dużo niższy od globalnej średniej. W Chinach niskokosztowi „górnicy” wciąż zarabiają. Ich koszt wykopania najpopularniejszej kryptowaluty wynosi nawet 2400 USD dzięki bezpośrednim zakupom energii elektrycznej na przykład od generujących ją hut aluminium, które szukają możliwości sprzedania nadmiaru prądu.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Energia elektryczna to największy koszt ponoszony przez „kopalnie” bitcoinów.  

- Spadek ceny bitcoina przez większość października z około 6500 USD poniżej 4000 USD obecnie powodował coraz większą ujemną marżę w niemal wszystkich regionach oprócz niskokosztowych kopalni w Chinach – głosi raport JP Morgan.

Ujemne marże powodują odpadanie kolejnych wytwórców kryptowaluty o wyższych kosztach. To wciąż jednak się nie stało, a udział kopalni w Czechach, USA i Islandii w rzeczywistości lekko wzrósł przez ostatni rok, odkreślają analitycy amerykańskiego banku.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu