JP Morgan: cena bitcoina poniżej kosztu jego tworzenia

opublikowano: 25-01-2019, 13:20

Średni globalny koszt „wykopania” bitcoina wynosił w czwartym kwartale 4060 USD, wyliczyli analitycy JP Morgan.

Przy obecnym kursie 3530 USD oznacza to, że tworzenie, czyli tzw. wykopywanie bitcoina nie jest opłacalne. Nie można jednak zapomnieć, że w niektórych miejscach na świecie koszt tworzenia bitcoina wciąż jest dużo niższy od globalnej średniej. W Chinach niskokosztowi „górnicy” wciąż zarabiają. Ich koszt wykopania najpopularniejszej kryptowaluty wynosi nawet 2400 USD dzięki bezpośrednim zakupom energii elektrycznej na przykład od generujących ją hut aluminium, które szukają możliwości sprzedania nadmiaru prądu.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Energia elektryczna to największy koszt ponoszony przez „kopalnie” bitcoinów.  

- Spadek ceny bitcoina przez większość października z około 6500 USD poniżej 4000 USD obecnie powodował coraz większą ujemną marżę w niemal wszystkich regionach oprócz niskokosztowych kopalni w Chinach – głosi raport JP Morgan.

Ujemne marże powodują odpadanie kolejnych wytwórców kryptowaluty o wyższych kosztach. To wciąż jednak się nie stało, a udział kopalni w Czechach, USA i Islandii w rzeczywistości lekko wzrósł przez ostatni rok, odkreślają analitycy amerykańskiego banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu