JP Morgan obniżył prognozę PKB Polski

PAP
opublikowano: 18-02-2010, 18:03

Analitycy banku JP Morgan obniżyli w  czwartek prognozę PKB dla Polski za 2010 r. do 3,2 proc. z 3,5 proc. To reakcja na obniżkę prognoz dla eurostrefy z ubiegłego tygodnia do 1,6 proc. rok do roku z 2,1 proc. w ujęciu rocznym.

Analitycy utrzymali zarazem swoją prognozę odnoszącą się do stóp procentowych. Nadal przewidują, iż w II połowie roku RPP podniesie je łącznie o 50 pkt bazowych, co oznacza, iż na koniec 2010 r. najważniejsza z nich sięgnie 4,0 proc. wobec 3,5 proc. obecnie.

Ogłoszone w czwartek przez GUS dane o produkcji przemysłowej za styczeń były lepsze od przewidywań banku (zakładał on wzrost nieskorygowany sezonowo o 3,5 proc. rok do roku, wobec średniej oczekiwań wynoszącej 6,5 proc., gdy faktyczny wzrost wyniósł 8,5 proc. w ujęciu rocznym). Komentarz JP Morgana uwypukla jednak duży spadek produkcji budowlanej spowodowany srogą zimą.

Według GUS-u, produkcja przemysłowa w ujęciu wyrównanym sezonowo w styczniu wzrosła o 2,5 proc. miesiąc do miesiąca oraz o 11,1 proc. rok do roku. Kalkulowana z pominięciem czynników sezonowych wzrosła o 8,5 proc. rok do roku po wzroście o 7,4 proc. rok do roku w grudniu; miesiąc do miesiąca spadła o 5,4 proc.

"Duży przyrost produkcji przemysłowej w styczniu jest zachęcający, ponieważ nastąpił pomimo rozczarowujących w ostatnich miesiącach zamówień eksportowych z Niemiec. Wprawdzie tzw. kroczący wzrost produkcji za trzy miesiące do końca stycznia w porównaniu z analogicznymi trzema miesiącami ub. r. spowolnił do 7,0 proc. w porównaniu z 10 proc. do końca grudnia rok do roku, ale dane wskazują, iż ożywienie nie wytraciło dynamiki" - napisali w komentarzu.

"Dane sugerują, iż PKB w I kwartale 2010 r. wzrośnie o ok. 3,0 proc., co oznaczałoby, iż tempo wzrostu jest takie samo jak w IV kwartale 2009 r." - zaznaczyli.

Według nich, widoczny w danych ze stycznia spadek produkcji budowlanej będzie miał wpływ na poziom PKB za I kwartał, ponieważ mroźna pogoda daje o sobie znać również w lutym.

Zaznaczają zarazem, iż gospodarka polska także w br., podobnie jak to zrobiła w poprzednim, może dostarczyć pozytywnej niespodzianki. Przed ogłoszeniem czwartkowych danych GUS-u, JP Morgan nosił się z zamiarem głębszej korekty swej tegorocznej prognozy PKB dla Polski do 3,0 proc., a więc do poziomu zakładanego przez rząd. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / JP Morgan obniżył prognozę PKB Polski