JSW docelowo chce produkować wyłącznie węgiel koksowy

  • PAP
opublikowano: 09-10-2020, 12:04

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) docelowo chce produkować wyłącznie węgiel koksowy. Drogę do osiągnięcia tego celu ma wypracować powołany w firmie zespół. Po pierwszym półroczu br. udział węgla koksowego w strukturze produkcji JSW wynosił 79 proc. Pozostałe 21 proc. stanowił węgiel energetyczny.

W lutym br., gdy rada nadzorcza JSW zatwierdziła zaktualizowaną strategię spółki, przedstawiciele JSW informowali, że w 2021 roku udział węgla koksowego w strukturze produkcji ma wzrosnąć do ponad 85 proc. wobec 71 proc. w roku 2019, natomiast w perspektywie roku 2030 udział węgla energetycznego ma zmaleć do 12 proc.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
Fot. Maciej Jarzebinski / Forum

Teraz spółka chce pracować nad modelem umożliwiającym docelowo produkcję wyłącznie węgla koksowego. Taką informację przedstawiciele JSW przekazali przy okazji czwartkowej wizyty w firmie wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia.

"Prezes JSW Włodzimierz Hereźniak poinformował wiceministra o powołaniu w spółce zespołu roboczego, który zajmuje się wypracowaniem modelu jej funkcjonowania, dzięki któremu JSW będzie zmierzać do tego, aby w stu procentach skoncentrować się na produkcji węgla koksowego" - podała JSW w komunikacie.

Powołanie zespołów roboczych w spółkach węglowych jest efektem porozumienia dotyczącego tempa i zasad transformacji górnictwa, zawartego 25 września w Katowicach przez delegację rządową i działające na Śląsku związki zawodowe.

W Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie, Węglokoksie Kraj i Lubelskim Węglu Bogdanka będą pracować po trzy zespoły: ds. społecznych, ds. likwidacyjnych oraz ds. geologiczno-rynkowych. W JSW ma to być jeden zespół, który powinien określić model dalszego funkcjonowania spółki. Rekomendacje zespołów mają być gotowe do końca listopada. Pracami zespołu w JSW ma kierować wiceprezes spółki Artur Dyczko.

W czwartek wiceminister Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, odwiedził wszystkie cztery działające na Śląsku spółki węglowe. Jak podała JSW, w spotkaniu w Jastrzębiu-Zdroju wzięli także udział przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych działających w spółce. "Rozmawiano o sytuacji spółki w kontekście problemów polskiego górnictwa" - czytamy w komunikacie JSW.

W pierwszym półroczu br. kopalnie JSW wyprodukowały 6,7 mln ton węgla (spadek o 4,3 proc. wobec pierwszego półrocza 2019), a sprzedaż do odbiorców zewnętrznych wyniosła 4,2 mln ton (spadek o 8,7 proc.). Produkcja węgla metalurgicznego (koksowego) wzrosła wobec pierwszego półrocza 2019 r. o 8,2 proc. (do 5,3 mln ton), a sprzedaż do odbiorców zewnętrznych wyniosła 2,9 mln ton (bez zmian).

Udział produkcji węgla koksowego i węgla do celów energetycznych w ogólnej produkcji netto wyniósł w pierwszym półroczu br. odpowiednio 79 proc. i 21 proc. Na koniec czerwca JSW miała 2,17 mln ton zapasów węgla i blisko 350 tys. ton koksu.

Opublikowana w lutym br. zaktualizowana strategia JSW zakłada, że firma będzie stopniowo zwiększać wydobycie węgla z ok. 14,8 mln ton w ub. roku do ok. 18 mln ton w roku 2030. Zwiększenie wydobycia ma nastąpić poprzez inwestycje w rozbudowę nowych poziomów wydobywczych oraz rozpoczęcie eksploatacji z obszaru Bzie-Dębina - zajmie się tym nowo budowana kopalnia Jastrzębie-Bzie.

Największemu producentami węgla energetycznego w JSW są kopalnie Knurów-Szczygłowice i Budryk, choć w mniejszym stopniu wydobywają go także pozostałe kopalnie, wyspecjalizowane - jak cała JSW - w węglu koksowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane