JSW mniej zapłaci za szyb

Barbara Warpechowska
opublikowano: 05-01-2010, 00:00

Kryzys ma dobre strony, Za budowę szybu kopalnia miała zapłacić ćwierć miliarda. Będzie taniej.

Kryzys ma dobre strony, Za budowę szybu kopalnia miała zapłacić ćwierć miliarda. Będzie taniej.

Kluczową inwestycją Jastrzębskiej Spółki Węglowej, sygnalizowaną przez "PB" rok temu, miała być budowa nowego szybu w kopalni Zofiówka. JSW udało się zmieścić w terminach rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy. Budowa szybu ma kosztować trochę mniej. Rok temu była mowa o 250 mln zł, okazało się, że umowę zawarto na 180 mln zł. To skutek kryzysu.

— Złoże Bzie-Dębina 1 Zachód to jedno z największych złóż węgla koksowego w Europie. Wielkość zalegających tam zasobów bilansowych węgla szacujemy na 600 mln ton. Dzięki udostępnieniu i zagospodarowaniu nowego złoża żywot kopalni Zofiówka zostanie przedłużony co najmniej do 2070 r. — podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Budowa szybu Bzie-Dębina potrwa cztery lata. Pod koniec lipca spółka podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Budowy Szybów z Bytomia, wchodzącym w skład grupy kapitałowej ZZM-Kopex. To największa inwestycja w polskim górnictwie od 20 lat.

Trwają ostatnie prace związane z udostępnieniem placu budowy, wykupem działek, uzyskaniem zezwoleń na zajęcie drogi, udostępnieniem mediów. Niebawem spółka z Bytomia rozpocznie budowę szybu o głębokości 1164 m i średnicy 8 m. W sąsiedztwie szybu, na obszarze 13 ha, powstanie m.in. stacja odmetanowania, rozdzielnie, obiekty systemu klimatyzacji i zaplecza warsztatowego, kotłownia i budynek administracyjno-socjalny.

Uruchomienie wydobycia węgla z nowego złoża będzie kosztować około 1,1 mld zł do 2018 r., a do 2030 r., czyli do osiągnięcia docelowego wydobycia, następny miliard złotych.

— Rozmawiamy z bankami o wsparciu finansowym. Chcemy się zabezpieczyć, bo nie wiemy, jaka będzie koniunktura na węgiel. Nie chcemy finansować inwestycji zobowiązaniami wobec dostawców, gdyż rodzi to różnego rodzaju patologie, które znamy z przeszłości — mówi prezes.

Pierwszy węgiel z nowego złoża w Zofiówce wyjedzie w 2018 r. Szacuje się, że docelowa zdolność wydobywcza całej kopalni wyniesie 17 tys. ton na dobę (dziś 9,6 tys. ton).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane