JTT ma już z głowy problemy

Mariusz Zielke
opublikowano: 01-07-2003, 00:00

JTT wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym sprawę z izbą skarbową.

Dotyczyła ona sprzedaży sprzętu komputerowego zamówionego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu skomputeryzowania polskich szkół. Firma JTT — wykorzystując luki w prawie — wywoziła komputery do Niemiec i Czech, a następnie sprowadzała je i sprzedawała resortowi edukacji. Dzięki temu sprzęt jako importowany był zwolniony z cła i VAT, a przez to tańszy. Podobny proceder uprawiali też inni dostawcy sprzętu dla resortu.

Transakcje JTT i Optimusa zakwestionowała izba skarbowa. JTT zapłaciło 10 mln zł zaległego podatku, jednak skierowało sprawę do NSA. Spółka ma za sobą już jeden sukces w tej kwestii — kilka tygodni temu zarząd spółki został uniewinniony przez sąd w sprawie karnej. W przypadku Optimusa NSA także prowadzi sprawę, jednak wyrok zapadnie później (NSA zdecydował się rozpatrzyć skargę Optimusa w poszerzonym składzie). Jednocześnie prokuratura zbiera dowody w sprawie karno-skarbowej przeciwko byłym szefom Optimusa — Romanowi Klusce i Dariuszowi Dąbskiemu. Kolejne porażki przed różnymi organami sądowymi mogą jednak wpłynąć na dalsze jej działania w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu