Juan najsłabszy do dolara od lipca 2020 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 15-09-2022, 15:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chińska waluta kontynuuje osłabienie względem dolara. Jej notowania „offshore” przebiły poziom 7 juanów za „zielonego” pierwszy raz od 2020 r., informuje Bloomberg.

Wycena offshore juana zeszła dzisiaj po rozpoczęciu handlu w Nowym Jorku o 0,7 proc. do poziomu 7,0186 za dolara, co jest najniższą wartością od lipca 2020 roku.

Po raz ostatni dolar kosztował powyżej 7 juanów na początku 2020 r. na początku pandemii koronawirusa, która z Chin wymknęła się na cały świat. Wcześniej tak nisko chińska waluta była kwotowana w sierpniu 2019 r. podczas wojny handlowej z USA za prezydentury Donalda Trumpa.

Pomimo ostatniego osłabienia juana, liczony indeksem CFETS RMB, w ujęciu ważonym handlem, juan jest prawie na tym samym poziomie, co pod koniec grudnia 2021 r., co niektórzy analitycy uważają za stosunkowo mocny poziomu porównaniu z innymi walutami w relacji do dolara

Obserwowany zjazd juana jest rezultatem zarówno rosnących oczekiwań odnośnie podwyżek stóp procentowych w USA w obliczu wysokiej inflacji oraz problemów jakie przeżywa chińska gospodarka m.in. z powodu lockdownów związanych z nowymi przypadkami infekcji Covid-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane