Juan najsłabszy od dekady

opublikowano: 30-10-2018, 06:58

Chińska waluta była tak tania ostatni raz w maju 2008 roku. Jej kurs zbliża się do psychologicznej bariery 7 juanów za dolara.

W Szanghaju za dolara płacono 6,9724 juanów. Chińską walutę osłabia niski fixing banku centralnego, ale także obawy eskalacji wojny handlowej z USA. Bloomberg dowiedział się, że jeśli rozmowy prezydentów USA i Chin w listopadzie nie doprowadzą do złagodzenia napięcia między krajami, amerykański rząd może ogłosić na początku grudnia obłożenie cłem chińskiego importu, który jeszcze nie został nim objęty.

Zobacz więcej

Juan, fot. Bloomberg

- Presja deprecjacyjna nasila się – skomentował słabnięcie juana Gao Qi, strateg walutowy Scotiabank w Singapurze. – Juan nie osłabnie do 7 za dolara przed spotkaniem Xi i Trumpa. Ale jeśli nie doprowadzi ono do poprawy relacji USA i Chin, spadek do 7 prawdopodobnie będzie nieunikniony – dodał.

Khoon Goh, szef analizy w Australia and New Zealand Banking Group w Singapurze jest przekonany, że władze Chin zaczęłyby działać w sytuacji zagrożenia przebiciem poziomu 7 juanów za dolara.

- Przełamanie bariery 7 CNY za dolara mogłoby nasilić oczekiwania dalszej deprecjacji i doprowadzić do ponownego odpływu kapitału, co zdestabilizowałoby krajowy rynek finansowy – powiedział.

Juan osłabł o ok. 9 proc. przez ostatnie sześć miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu