Juan nie umocni się przed wizytą Hu

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 21-12-2010, 11:47

Transakcje forward na juana wskazują, że  chińska waluta osłabi się wobec dolara przed planowaną na styczeń wizytą prezydenta Hu Jintao w Waszyngtonie.

Oznacza to, że oczekiwanych rezultatów nie przynosi presja wywierana na Chiny przez USA. Odkąd 6 grudnia 30 amerykańskich senatorów wezwało wicepremiera Chin Wang Qishana do przyzwolenia na „istotne umocnienie” juana przed wizytą Hu Jintao, waluta ta osłabiła się o 0,2 proc. W ciągu miesiąca juan osłabi się o dalsze 0,07 proc., wynika z wtorkowych notowań.

- Dla Chin jest niemożliwe poddanie się naciskowi USA. Rządzący najwidoczniej uważają, że skala umocnienia od czerwca jest taka, jaką może wytrzymać gospodarka – komentował Lu Zhengwei, ekonomista Industrial Bank w Szanghaju.

Amerykańskie dane rządowe wskazują, że w ciągu pierwszych 10 miesięcy roku deficyt kraju w handlu z Chinami sięgnął 227 mld USD, ponad połowę deficytu z ośmioma największymi partnerami handlowymi USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane