Judajewa: koniec rajdu na rublu

opublikowano: 22-04-2015, 11:40

Napędzana wzrostem cen ropy naftowej aprecjacja rubla, największy jak do tej pory w tym roku rajd walutowy, dobiegła końca, uważa Ksenia Judajewa, wiceprezes rosyjskiego banku centralnego.

Gwałtowna aprecjacja rubla, którą obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach, powiązana z ożywieniem na rynku ropy i 30-proc. wzrostem jej notowań – zakończyła się. Obecnie mamy do czynienia ze stabilizacją – powiedziała urzędniczka Banku Rosji.

Umocnienie rosyjskiej waluty pomogło okiełznać nieco najdynamiczniejszą inflację od 2002 r. oraz wsparła wpływy budżetowe podcięte przeceną ropy (głównego produktu eksportowego), co może pozwolić ograniczyć skale deficytu fiskalnego, który według rządowych prognoz ma być największy od pięciu lat.

W marcu notowania ropy odbiły od sześcioletniego minimum, by następnie utknąć przy poziomie około 60 USD/b. Skok wyceny pozwolił rublowi na odrobienie części z sięgających niemal 50 proc. stratach z 2014 r. W ciągu ostatnich czterech dni wycena rosyjskiej waluty w stosunku do dolara osłabiła się jednak o ponad 7,5 proc., co jest największym spadkiem w okresie minionych trzech miesięcy.

Zdaniem Judajewej, zmienność na ropie przekracza wahania na rublu. 

Niepewność walutowa nie jest jednak zagrożeniem dla stabilności rosyjskich finansów i do lata ta zmienność może spaść do poziomu z jesieni ubiegłego roku.  Poziom ryzyka jest obecnie znacznie niższy niż było to kilka miesięcy temu – wyjaśnia Judajewa. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane