Czytasz dzięki

Judziński: do interwencji nie nastąpi wzrost cen skupu pszenicy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-08-2005, 19:36

Do końca października, tj. do momentu rozpoczęcia interwencyjnego skupu zbóż, nie nastąpi istotny wzrost cen skupu pszenicy konsumpcyjnej. W połowie sierpnia cena skupu tego zboża kształtowała się na poziomie 320-360 zł za tonę - poinformował w piątek PAP prezes Izby Zbożowo-Paszowej Bohdan Judziński.

Do końca października, tj. do momentu rozpoczęcia interwencyjnego skupu zbóż, nie nastąpi istotny wzrost cen skupu pszenicy konsumpcyjnej. W połowie sierpnia cena skupu tego zboża kształtowała się na poziomie 320-360 zł za tonę - poinformował w piątek PAP prezes Izby Zbożowo-Paszowej Bohdan Judziński.

    Zdaniem prezesa, unijny interwencyjny skup zbóż, w którym cena pszenicy określona jest na poziomie 101,31 euro/tonę, nie podniesie cen zbóż. "Czekanie na interwencyjny skup jest błędem, ale każdy powinien postępować tak, jak uważa za słuszne" - dodał.

    Podkreślił, że w unijnym skupie nie będą mogli uczestniczyć wszyscy chętni, m.in dlatego, że nie będą mogli spełnić wymagań jakościowych. W tym roku ziarno w Polsce będzie gorszej jakości. 

    "Wielu rolników nie będzie mogło uczestniczyć w unijnym skupie, gdyż nie zbiorą odpowiedniej partii zboża" - uważa Judziński. W tej chwili minimalna partia wynosi 80 ton. Resort rolnictwa podjął starania w Komisji Europejskiej o zgodę na zmniejszenie jej do 40 ton. KE nie ustosunkowała się na razie do propozycji Polski. 

    Prezes zauważył, że przetrzymanie zboża do listopada oznacza poniesienie dodatkowych kosztów, a po ich odliczeniu cena skupu może wynieść nie 101 euro/t, a np. 90 euro/t.

    Na razie skup zbóż jest niewielki; do połowy sierpnia firmy kupiły 100 tys. ton ziarna, głównie pszenicy, jęczmienia i pszenżyta. Jednak pogoda znacznie się poprawiła, co oznacza przyspieszenie skupu.

    Według Izby, zbiory zbóż wraz z kukurydzą, której zbiory zapowiadają się bardzo dobrze (na poziomie 2-2,5 mln ton), wyniosą 27-27,5 mln ton. Potrzeby krajowe szacowane są zaś na poziomie 26,5-27 mln ton. "Jeżeli do zbiorów tegorocznych dodamy zapasy, to nie ma wątpliwości, że zasoby są większe niż potrzeby" - uważa Judziński.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    W opinii prezesa, mało realna jest sprzedaż zgromadzonych zapasów zbóż ze względu na zbyt wysokie koszty transportu. Jego zdaniem, KE nie weźmie tego pod uwagę i nie wyda zgody na sprzedaż ziarna do krajów trzecich po cenach proponowanych przez polskich przedsiębiorców.

    Jak poinformował kilka dni temu PAP minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk, resort stara się, by KE uwzględniła wyższe koszty transportu przy unijnych przetargach. Stosowny wniosek został złożony do Brukseli. Komisja rozpatrzy go we wrześniu.

    Brak możliwości zbytu "starego" zboża skupionego w ramach interwencji oznacza zmniejszenie możliwości tegorocznego skupu. Zdaniem Judzińskiego, z braku powierzchni magazynowej tegoroczny skup wyniesie nie więcej niż 0,5 mln ton. W poprzednim sezonie skupiono 1 mln ton ziarna.

    Judziński zwrócił uwagę, że już obecnie na rynku pojawiają się oferty dostaw nowej pszenicy ze Słowacji w cenie 72-70 euro za tonę z dostawą do granicy.

    Według danych ministerstwa rolnictwa, w ostatnim tygodniu lipca br. (25-31 lipca) średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 394 zł/t (98 euro przy kursie 1 euro-4,0337 zł), w Czechach - 90 euro/t, na Słowacji 121 euro/t, a na Węgrzech - 78 euro/t. Średnia cena pszenicy w Unii wyniosła 105 euro/t.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane