Jukos zwiększył zysk

Małgorzata Grzegorczyk
21-10-2003, 00:00

Zysk netto Jukosa wzrósł w drugim kwartale tego roku do 955 mln USD. Koncern ograniczają niskie zdolności przesyłowe.

Jukos, największy rosyjski koncern naftowy, zarobił w drugim kwartale zakończonym 30 czerwca 955 mln USD (3,8 mld zł), o 26 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody wzrosły niemal o 50 proc. — do 3,83 mld USD (15,1 mld zł). Tak dobre wyniki to efekt większego wydobycia ropy i jej wysokich cen.

Jukos zwiększył produkcję o 18 proc. — do 1,58 mln baryłek dziennie. We wrześniu spółka informowała, że nie zdoła podnieść wydobycia o planowane 19 proc. Wszystko przez wyczerpanie możliwości przesyłowych rurociągów. Jukos kupił 92 proc. konkurencyjnego Sibnieftu w celu zwiększenia dostępu do rurociągów, ale zmonopolizowany system nie gwarantuje firmie wystarczającej przepustowości. Dlatego Jukos zwiększa transport kolejowy. Stało się to szczególnie ważne ostatnio, gdy okazało się, że opóźni się budowa wartego 2,8 mld USD (11,1 mld zł) rurociągu do Chin. Rząd Rosji zastanawia się nad propozycją Japończyków, którzy oferują 7 mld USD, jeśli Rosja zdecyduje się na budowę rurociągu na wybrzeże Pacyfiku.

Jukosem interesuje się amerykański Exxon Mobil, o czym poinformował Władimir Putin, prezydent Rosji. Michaił Chodorkowski, prezes Jukosa, i Lee Raymond, szef Exxon Mobil, odmówili w tej sprawie komentarza. „Financial Times” doniósł, że Exxon Mobil może zaoferować 25 mld USD za 40 proc. Jukosa.

Akcje rosyjskiego koncernu podrożały od czerwca o 59 proc. Firmie nie szkodzą kolejne zarzuty stawiane jej szefom przez prokuraturę. Na 15 tygodni do więzienia trafił Płaton Lebiediew, właściciel spółki kontrolującej 61 proc. Jukosa, potem przesłuchiwany był Michaił Chodorkowski, ostatnio policja zrobiła nalot na dom Michaiła Brudno, szefa jednego z działów rosyjskiego koncernu. Zainteresowanie władz sprawami Jukosa to podobno odwet za popieranie przez Michaiła Chodorkowskiego liberalnej opozycji przed mającymi się odbyć w grudniu wyborami parlamentarnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Jukos zwiększył zysk