Jurek: prezydent chce wysłuchać argumentów artystów ws. podatków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-06-2006, 13:43

Marszałek Sejmu Marek Jurek (PiS) powiedział, że prezydent Lech Kaczyński spotyka się z twórcami, aby wysłuchać ich argumentów dotyczących zapowiadanej likwidacji 50- procentowych kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem Jurka, to element debaty publicznej w tej sprawie.

Marszałek Sejmu Marek Jurek (PiS) powiedział, że prezydent Lech Kaczyński spotyka się z twórcami, aby wysłuchać ich argumentów dotyczących zapowiadanej likwidacji 50- procentowych kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem Jurka, to element debaty publicznej w tej sprawie.

W czwartek po południu prezydent spotka się z przedstawicielami środowisk twórczych i akademickich. Spotkanie ma dotyczyć projektowanych zmian podatkowych.

Rząd chce utrzymać przez dwa lata stawki 19, 30 i 40 proc. podatku PIT do 2009 r., zwaloryzować progi podatkowe i kwotę wolną, obniżyć składkę rentową. Zapowiada też obniżenie z 50 do 20 proc. koszty uzyskania przychodów dla twórców i artystów, podwyżkę akcyzy na olej opałowy, benzynę i autogaz.

"Dziś jest spotkanie prezydenta z artystami, a wiemy że prezydent jest przeciwny obniżeniu z 50 do 20 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców i artystów. Czy to - pana zdaniem - spór prezydenta z rządem" - pytali w czwartek marszałka dziennikarze.

"Odbieram to wyłącznie jako debatę publiczną, dlatego, że mamy do czynienia z projektami przyjętymi przez rząd, one nawet jeszcze nie wpłynęły do Sejmu. Procedura sejmowa będzie służyła debacie publicznej" - powiedział Jurek.

"Prezydent jest najwyższym autorytetem Rzeczpospolitej, powinien wysłuchać każdego środowiska społecznego i cieszę się, że poważnej debacie towarzyszy dialog z każdą zainteresowaną stroną" - dodał.

Dziennikarze pytali, czy opinia z Pałacu Prezydenckiego będzie sygnałem, że może nie należy uchwalać tego, co może zostać zawetowane. "Myślę, że pewnie będzie" - odparł Jurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane