Jurgiel: Najważniejszy jest budżet na 2006 rok

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-11-2005, 17:58

Najpilniejszą sprawą dla resortu rolnictwa jest budżet na 2006 rok. Jest on obecnie analizowany pod kątem realizacji zadań dla rolnictwa - poinformował PAP w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Najpilniejszą sprawą dla resortu rolnictwa jest budżet na 2006 rok. Jest on obecnie analizowany pod kątem realizacji zadań dla rolnictwa - poinformował PAP w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. 

Jurgiel wyjaśnił, że rząd Kazimierza Marcinkiewicza zamierza wprowadzić autopoprawkę do projektu budżetu na 2006 r. przygotowanego przez poprzedni rząd. I tam także trzeba uwzględnić potrzeby rolnictwa, podkreślił.

Kolejną sprawą jest przygotowanie programu dla rządu w zakresie realizacji zadań dla rolnictwa - zaznaczył minister.

W sprawach unijnych, zdaniem Jurgiela, podstawową kwestią jest uruchomienie dodatkowego limitu kwoty mlecznej. Wyjaśnił, że resort rolnictwa przygotowuje wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie tzw. kwoty restrukturyzacyjnej, która pozwoli na zwiększenie kwoty produkcji mleka mniej więcej o 400 tys. ton. Uruchomienie tej kwoty mogłoby nastąpić już w kwietniu 2006 roku - dodał minister.

Przyznana Polsce przez UE kwota mleczna wynosi 8 mln 964 tys. ton mleka i jest już obecnie wykorzystana.

"W sprawie rynku cukru chcemy podtrzymywać stanowisko, które nie pogorszy funkcjonowania rynku cukru w Polsce" - podkreślił szef resortu rolnictwa. Nie odpowiedział jednak, czy będzie to dotychczas prezentowane stanowisko resortu na forum KE. "Prawdopodobnie tak" - powiedział i dodał, że musi się jeszcze zapoznać ze szczegółami. 

Jurgiel zaznaczył, że na razie nie będzie zmian personalnych w resorcie rolnictwa, poza powołaniem na stanowisko sekretarza stanu profesor Stanisławy Okularczyk, posłanki PiS. "Po południu złożyłem wniosek do premiera w tej sprawie" - powiedział Jurgiel.

Jurgiel wyjaśnił, że wstrzymuje się z dalszą obsadą stanowisk kierowniczych do czasu zatwierdzenia rządu przez Sejm. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Posłanka Okularczyk, która jest specjalistką w dziedzinie ekonomiki rolnictwa, będzie zajmowała się w ministerstwie kontaktami z Unią Europejską, rynkami rolnymi, a także procesem legislacyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane