Juszczenko: zniesiemy wizy dla UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-03-2005, 13:27

Ukraina zniesie wkrótce wizy dla obywateli Unii Europejskiej - ogłosił w piątek w Kijowie ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Ukraina zniesie wkrótce wizy dla obywateli Unii Europejskiej - ogłosił w piątek w Kijowie ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Juszczenko powiedział, że wejście w życie przepisów o ruchu bezwizowym nastąpi "w ciągu kilku dni", oraz że Ukraina "liczy w zamian na zrozumienie krajów UE".

Prezydent nie sprecyzował, na czym dokładnie będzie polegał reżim bezwizowy, w tym jakie kategorie podróżujących obejmie. Nie powiedział także, czy nowe przepisy będą wprowadzone na stałe, czy też tymczasowo.

Juszczenko podkreślił, że jeśli UE zdecyduje się wpuścić na swoje terytorium ukraińskich studentów, dziennikarzy, biznesmenów czy artystów bez obowiązku posiadania wiz, "nie spowoduje to żadnego zagrożenia dla granic demokracji".

Associated Press pisze jednak, że Kijów nie powinien liczyć na wzajemność UE, jeśli chodzi o zniesienie wiz, bowiem zachodnie kraje obawiają się zalewu ukraińskich imigrantów.     kot/  ro/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane