Jutro sąd podejmie decyzję w sprawie upadłości KKSM

DTK
opublikowano: 10-05-2012, 00:00

Wczoraj w Sądzie Rejonowym w Kielcach odbyła się rozprawa, dotycząca trzech wniosków o upadłość Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych (KKSM).

Dwa z nich, o upadłość likwidacyjną, złożyli wierzyciele KKSM, trzeci, o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, był autorstwa zarządu spółki zależnej giełdowych Dolnośląskich Surowców Skalnych (DSS). Przedstawiciele KKSM chcą przekonać sąd do układu m.in. oświadczeniami części wierzycieli o zgodzie na objęcie ich układem.

Chodzi o podmioty, którym spółka winna jest 91 mln zł, czyli dwie trzecie całego zadłużenia. Największym z nich jest Kredyt Bank. W jego imieniu przed sądem stanął Maksymilian Kostrzewa, dyrektor biura kredytów zagrożonych Kredyt Banku i członek rady nadzorczej DSS. Potwierdził, że bank wstępnie pozytywnie ocenia możliwość wykonania układu, choć zaznaczył, że przy drobnych zmianach propozycji układowych.

Według niego, układowa opcja upadłości w większym stopniu zaspokoi roszczenia wierzycieli KKSM niż likwidacyjna. Wątpliwości, czy spółka ma możliwość wykonania układu, ma natomiast tymczasowy

nadzorca sądowy KKSM. Za poważne ryzyka uznaje m.in. prognozowany na najbliższe lata spadek liczby inwestycji drogowych i trudności w uzyskaniu tak dobrych wyników finansowych, jak prognozowane przez zarząd spółki w harmonogramie spłat wierzytelności.

Andrzej Kwaśny, członek zarządu KKSM, poinformował natomiast na rozprawie, że przed przejęciem spółki przez DSS w kwietniu 2011 r. kieleckie kopalnie nie miały żadnych problemów finansowych. Ta informacja koresponduje z tekstem „PB” sprzed dwóch tygodni, w którym ujawniliśmy, że w ciągu roku od zakupu KKSM od skarbu państwa za 108 mln zł DSS wytransferowały z niej (w formie pożyczek i kruszywa) ponad 170 mln zł.

Zarząd giełdowego producenta kruszyw zareagował na ten tekst oświadczeniem zaprzeczającym. Zdaniem władz DSS, katastrofalna kondycja KKSM to nie efekt „transferowania” z niej środków do właściciela, ale niekorzystnej biznesowo decyzji o zaangażowaniu się DSS w budowę autostrady A2.

Jaka jest prawda? Być może wyjaśni to kielecka prokuratura, która prowadzi czynności sprawdzające w sprawie KKSM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DTK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Jutro sąd podejmie decyzję w sprawie upadłości KKSM