Już niedługo 5 proc. ze skarbówek

  • Emil Szweda
opublikowano: 12-01-2020, 22:00

Jeśli wstępny odczyt grudniowej inflacji potwierdzą oficjalne dane, obligacje indeksowane inflacją wchodzące w lutym w nowe okresy odsetkowe oprocentowane będą na 4,65 proc. i 4,9 proc. (czteroi dziesięcioletnie papiery). A to początek igrzysk. Nieoczekiwany wyskok inflacji szczególnie cieszy posiadaczy obligacji indeksowanych wskaźnikiem CPI.

Ministerstwo Finansów już nieszczególnie. Biorąc pod uwagę, że na koniec października (ostatnie dostępne dane) zadłużenie skarbu państwa z emisji obligacji oszczędnościowych indeksowanych inflacją przekraczało 16 mld zł, każdy punkt procentowy inflacji oznacza ponad 160 mln zł kosztów odsetkowych więcej. Oczywiście zwiększone wpływy z VAT zrekompensują ten nieprzewidziany wydatek.

Jeśli wierzyć większości ekonomistów, grudniowy wyskok inflacji jest tylko zapowiedzią jej dalszego wzrostu. Jak dużego? Może nawet do 4,5 proc. Jeśli ktoś kupił obligacje oszczędnościowe w odpowiednim czasie, będzie mógł liczyć w takim wypadku nawet na 6 proc. odsetek. Z obligacji skarbowych! Oczywiście wzbudza to uzasadnioną zazdrość tych wszystkich, którzy nie byli tak przewidujący. Zanim rzucą się do kupowania kolejnych serii, warto przypomnieć, że w pierwszym roku oprocentowanie obligacji indeksowanych inflacją jest stałe (2,4 proc. i 2,7 proc. dla cztero- i dziesięcioletnich papierów). Inflacja wpływa na oprocentowanie dopiero w kolejnym roku. Akurat w tym, w którym efekt wysokiej bazy może działać na niekorzyść posiadaczy takich papierów (ale z zastrzeżeniem, że przyszłości nie znamy, inflacja za rok może okazać się równie zaskakująca). Z tego powodu tego rodzaju papiery warto kupować w czasie, kiedy inflacja jest relatywnie niska. Czyli np. w… styczniu. Sprzedawane do końca miesiąca obligacje uzyskają nowe oprocentowanie dopiero za rok, na podstawie inflacji zanotowanej w listopadzie 2020 r. W listopadzie ubiegłego roku było to 2,6 proc., zatem nie można mówić o efekcie wysokiej bazy. W każdym razie nie w porównaniu z grudniowym, wstępnym odczytem inflacji i tym, co prawdopodobnie czeka nas w kolejnych miesiącach.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nie tylko grudniowa inflacja zaskoczyła ekonomistów. Jednym z efektów jest wzrost rentowności polskich papierów skarbowych, w tym 10-latek do 2,27 proc. (dane za stooq.pl) — najwyższego poziomu od lipca. Wygląda na to, że fundusze obligacji skarbowych nie były przygotowane na taki scenariusz. 21 z 23 funduszy inwestujących w długoterminowe papiery wykazuje straty za ostatni miesiąc (dane za analizy.pl). W perspektywie trzech miesięcy na minusie jest 19 z 23 funduszy. Nie chodzi więc tylko o zaskakujący odczyt inflacji — rentowności rosną od września i wygląda na to, że większość funduszy traktuje sytuację jako przejściowe zjawisko. Czy tak będzie, tego jeszcze nie wiemy — sporo zależy też od zachowania rynków bazowych. Rentowności rządu USA i Niemiec także rosną od wakacji, ale zaostrzenie konfliktu USA—Iran wyraźnie zatrzymało ten trend. Nie wiemy, na jak długo, geopolityka staje się coraz mniej przewidywalna. Nie jest to jednak rzecz, którą warto bagatelizować. Choć to notowania akcji i surowców są widowiskowe, przyszłość zależy od stabilności rynku długu.

Teoretycznie do jej budowy w Polsce+ powinna przyczynić się możliwość skupu przeterminowanych obligacji przez profesjonalne podmioty, co jest już możliwe od 30 listopada 2019. r. Trudu podjęła się oficjalnie jedna z mniejszych firm windykacyjnych, tyle że jej metoda jest innowacyjna i wymaga angażowania nowych środków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane