JUŻ OSIEM PTE OBNIŻYŁO PROWIZJE OD SKŁADEK

Katarzyna Ostrowska
14-04-1999, 00:00

JUŻ OSIEM PTE OBNIŻYŁO PROWIZJE OD SKŁADEK

Najniższą średnią opłatę manipulacyjną pobierze Commercial Union

LIDER W PROWIZJI: Commercial Union PTE BPH CU WBK, zarządzane przez Zygmunta Kostkiewicza, proponuje najwyższą pierwszoroczną prowizję i zarazem najniższą średnią opłatę za długookresowe oszczędzanie. fot. M. Pstrągowska

Aż osiem z piętnastu otwartych funduszy emerytalnych zdecydowało się już na obniżenie opłaty manipulacyjnej. Wymusza to ostra walka konkurencyjna na kształtującym się rynku i marketingowe podejście towarzystw emerytalnych do klientów.

Obniżanie prowizji PTE tłumaczą weryfikacją poniesionych i planowanych kosztów. Towarzystwa najczęściej obniżają koszty agenta transferowego, kampanii reklamowej czy akwizycji, podnoszą też kapitały. Tak było w przypadku PTE PZU, PKO/Handlowy PTE, PTE PBK, PTE Pocztowo-Bankowe czy Pioneer PTE.

Ważne koszty

Najwyższą prowizję na pierwsze dwa lata wyznaczył Commercial Union PTE BPH CU WBK. Zygmunt Kostkiewicz, prezes PTE, zapowiada, że nie będzie jej obniżał, pokrywa ona bowiem wszelkie koszty towarzystwa. Przy czym nie przeszkodziło to funduszowi zarządzanemu przez to PTE w zdobyciu największej dotychczas liczby klientów (ponad 500 tys.). Po dwóch latach opłata dystrybucyjna w tym PTE zmniejszy się do 4 proc., przy założeniu, że Commercial Union zdobędzie powyżej 600 tys. klientów. Jeżeli do tego dojdzie, opłaty administracyjne będą pochłaniać tylko 2,5 proc. składki, resztę zabierze fundusz rezerwowy (1,5 proc.).

— Koszty w pierwszym roku powinna pokryć wysoka pierwszoroczna opłata. Jednak najważniejsza jest rzeczywista średnia opłata w całym okresie oszczędzania (w ciągu 20-30 lat). Powinna ona wynieść około 5 proc. W naszym przypadku jest to 4,6 proc. — mówi Zygmunt Kostkiewicz.

Prezes zaznaczył również, że ryzyko, jakie ponoszą wszystkie PTE, związane jest ze średnią wysokością wpłacanych składek oraz ilością rachunków bez wpłacanych składek (czyli rachunków kobiet w ciąży, osób odbywających zasadniczą służbę wojskową oraz bezrobotnych).

Wysoki kapitał

Najniższą opłatę w pierwszym roku ustaliły PTE BIG Banku Gdańskiego oraz PTE Skarbiec Emerytura — 7,9 proc. Jednak dołączają do nich inni. Allianz zapowiedział, że prowizja jego towarzystwa wyniesie jedynie 7 proc. Jednak nie otrzymało ono jeszcze wszystkich stosownych uprawnień i na razie nie może rozpocząć pełnej działalności w II filarze.

— Niska prowizja nie jest spowodowana późnym wejściem na rynek. 7-proc. opłatę ustaliliśmy już podczas naszych pierwszych kalkulacji — twierdzi Marek Wujec, dyrektor ds. inwestycyjnych w PTE Allianz.

Marek Wujec podkreślił też, że towarzystwa emerytalne zasobne w kapitały mogą sobie pozwolić na niższe prowizje.

Większość przedstawicieli towarzystw podkreśla, że obok dużego kapitału akcyjnego bardzo ważnym elementem są biznesplany, a co za tym idzie — jak najszybsze pozyskanie odpowiedniej liczby klientów. Im wyższa jest liczba klientów, tym łatwiej można obniżać opłaty dystrybucyjne. Zgodnie z tym założeniem, Zurich Solidarni PTE w drugim roku działalności, jeżeli pozyska więcej niż 660 tys. członków, pobierze już mniejszą o 2 punkty procentowe opłatę (7 proc). Poza tym, w miarę wzrostu aktywów w PTE, można obniżać prowizje.

Profesjonalny fundusz

Jakub Tropiło, prezes PTE PZU, uważa natomiast, że fundusz nie może być najtańszy, bowiem wówczas nie jest w stanie zapewnić pełnego profesjonalizmu i kontroli nad kosztami. Zaniżanie opłat może doprowadzić do zwiększenia kosztów obsługi funduszu. Może wówczas dojść do sytuacji, w której opłaty trzeba będzie podnieść. Tymczasem podwyższenie zbyt niskich prowizji wymaga zgody UNFE, co trwa do sześciu miesięcy. Natomiast w przypadku za wysokich opłat urząd w ciągu jednego dnia może wydać zgodę na ich redukcję.

Zmniejszanie opłat wiąże się z czasem oszczędzania w funduszu. W nagrodę za wierność prowizja jest obniżana.

STRATY TOWARZYSTW: Wszystkie fundusze twierdzą, że obniżenie opłat nie wpłynie na zmniejszenie zysków akcjonariuszy. Jednak według naszych wyliczeń, straty z tego tytułu idą w setki, a nawet miliony złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / JUŻ OSIEM PTE OBNIŻYŁO PROWIZJE OD SKŁADEK