Już pięciu zerka na Hutę Łabędy

Maria Trepińska
opublikowano: 07-07-2008, 00:00

10 zł żąda skarb państwa za walor najstarszej śląskiej huty. Termin składania ofert mija 1 sierpnia.

10 zł żąda skarb państwa za walor najstarszej śląskiej huty. Termin składania ofert mija 1 sierpnia.

Skarb państwa wystawił do sprzedaży w drodze rokowań 81,67 proc. akcji Huty Łabędy (HŁ), najstarszej śląskiej huty, której korzenie sięgają XIX w. Cena nominalna walorów producenta stalowych obudów chodnikowych przeznaczonych dla górnictwa wynosi 10 zł. Termin składania ofert w publicznym przetargu mija 1 sierpnia. Zainteresowani powinni zgłaszać się do firmy doradczej resortu skarbu — PKF Consult.

Według naszych informacji, co najmniej pięciu inwestorów zerka na ostatni stalowy zakład przeznaczony do prywatyzacji. Wśród zainteresowanych są m.in.: ArcelorMittal, Złomrex i Silesia Capital Fund. Na tym etapie procesu nikt nie chce publicznie się wypowiadać, by nie podbijać ceny. Zdaniem ekspertów, ArcelorMittal Poland prowadzi zbliżony profil produkcji do Huty Łabędy i to zapewne skłoniło go do zainteresowania się ofertą. Złomrex, kontrolowany przez Przemysława Sztuczkowskiego, ma stalownię Elstal, która blisko współpracuje z Łabędami. Natomiast Silesia Capital Fund, który na początku roku sprzedał zakład Technologie Buczek rosyjskiemu Siewierstalowi, może szukać okazji do zainwestowania kapitału.

Joanna Schmid, wiceminister skarbu, prognozuje, że sprzedaż akcji HŁ nastąpi do końca roku. Nabywca pakietu kontrolnego będzie zobowiązany do zrealizowania programu inwestycyjnego.

Zdaniem Zenona Górniaka, prezesa HŁ, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla huty byłby inwestor branżowy. Huta już realizuje program inwestycyjny, ale potrzebuje pieniędzy na nową walcownię.

— Zaplanowaliśmy zainwestowanie 60 mln zł w ciągu czterech lat — mówi prezes.

HŁ ma 40 proc. udziałów w rynku produkcji dla górnictwa, resztę ma ArcelorMittal. W 2007 r. miała 390 mln zł przychodów i 41 mln zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Już pięciu zerka na Hutę Łabędy