Już po wszystkim?

Marek Rogalski, Główny Analityk Walutowy DM BOŚ
opublikowano: 13-01-2021, 10:54

Po wtorkowym osłabieniu dolara, które przerwało trzydniowe wzrosty tej waluty na szerokim rynku, środa przynosi mieszane wskazania i niewielkie zmiany.

Widoczna jest nieznaczna korekta na rentownościach US-Treasuries, która może mieć związek z kolejnymi wypowiedziami członków FED, jakie napłynęły wczoraj. Ich ogólny kontekst jest taki, że na rozważanie terminu podjęcia dyskusji o tzw. taperingu jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, takowe mogłyby się pojawić, gdyby ożywienie w gospodarce było znacznie silniejsze od oczekiwań. Domyślnie skala skupu w ramach programu QE nie powinna zostać zmieniona w tym roku. To w połączeniu z zapowiedziami bilionowej stymulacji fiskalnej (jej szczegóły Joe Biden ma zaprezentować jutro) może prowadzić do ponownej fali słabości dolara na rynkach.

Również w czwartek Izba Reprezentantów ma oficjalnie rozpocząć proces impeachmentu Trumpa. Wczoraj przyjęty został wniosek nawołujący wiceprezydenta Mike'a Pence'a, aby ten zainicjował ten proces powołując się na 25 poprawkę do Konstytucji. Ten już wcześniej dał do zrozumienia, że tego nie zrobi, ale zaskoczeniem może być zachowanie się szefa republikańskiej większości w Senacie - według źródeł Mitch McConnell podobno się waha i uważa, że Trump powinien zmierzyć się z zarzutami za ostatnie wydarzenia na Kapitolu. Rynki finansowe dobrze zdają sobie jednak sprawę z tego, że ewentualny proces Trumpa będzie miał charakter "politycznej nagonki" Demokratów i nie będzie miał większego znaczenia, biorąc pod uwagę, że 20 stycznia Biden przejmie władzę.

W temacie COVID mamy tylko doniesienia o wprowadzaniu kolejnych restrykcji, lub przedłużaniu obowiązujących. Dzisiaj na konferencji prasowej premier Japonii ma ogłosić decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w kolejnych siedmiu prefekturach. Lockdown ma mieć miejsce też w kanadyjskiej prowincji Ontario. Z kolei na wydłużenie obostrzeń do lutego zdecydował się premier Holandii.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W gronie najsilniejszych walut są dzisiaj korona norweska, funt, frank, oraz jen. Z pozoru irracjonalny ruch w górę brytyjskiej waluty ma podłoże w komentarzach prezesa Banku Anglii, który wczoraj zdecydowanie odrzucił scenariusz ujemnych stóp procentowych, chociaż zaznaczył, że najbliższe miesiące będą trudne dla gospodarki. Kurs GBPUSD jest już przy maksimum z początku stycznia przy 1,3702.

OKIEM ANALITYKA

Zwyżka dolara została wyhamowana, a w przypadku niektórych układów, jak GBPUSD w dość brutalny sposób. Łatwo zauważyć ogromną korelację z zachowaniem rentowności amerykańskich obligacji, ale nie jest to jedyny układ, który może mieć znaczenie. Na wahania dolara składa się wiele rzeczy, które łatwo można podpiąć pod tzw. rynkowy sentyment, który ma kluczowe znaczenie w krótkim okresie. Wczoraj zaskoczeniem nie były słowa szefa Banku Anglii, które wywindowały funta mocno w górę, a doniesienia z obozu Angeli Merkel. To, że Andrew Bailey nie jest zwolennikiem ujemnych stóp procentowych było wiadomo od dłuższego czasu, ale akurat teraz te słowa zabrzmiały mocniej. Natomiast pomysł Niemców, aby wydłużyć lockdown aż do kwietnia, co miałoby udrożnić logistykę procesu masowych szczepień, jest aż zanadto ciekawy, że ma duże szanse zostać skopiowanym też przez inne kraje. A to może sprawić, że oczekiwania związane z ożywieniem globalnej gospodarki odsuną się o kilka miesięcy do czego będą musiały dostosować się rynki finansowe. Zobaczymy, jakie posunięcia w temacie pandemii wykona nowa ekipa w Białym Domu. Inwestorzy mogą mieć jednak nadzieję, że biliony Bidena i biliony FED-u zrobią swoje i pozytywny sentyment się utrzyma...A w takim układzie dolar może być słabszy w najbliższych tygodniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane