Już w czwartek nowe wydanie "Drogi po kapitał"

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 26-10-2005, 20:58

Rok 2005 obfituje w wydarzenia na rynku kapitałowym jak mało który. Na pierwszy plan wysuwają się spektakularne rekordy na warszawskim parkiecie. We wrześniu swój historyczny rekord pobił indeks blue chipów WIG 20 przekraczając psychologiczną barierę 2, 5 tys. punktów. Swoje rekordy pobiły też MIDWIG i wielokrotnie  WIG.

Rok 2005 obfituje w wydarzenia na rynku kapitałowym jak mało który. Na pierwszy plan wysuwają się spektakularne rekordy na warszawskim parkiecie. Swój historyczny rekord pobił indeks blue chipów WIG 20, swoje szczyty osiągnęły też MIDWIG i WIG.  We wrześniu inwestorzy doczekali się też sesji, na których wartość obrotów regularnie przekraczała miliard złotych. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by w miesiąc wartość transakcji na rynku akcji przekroczyła 20 mld zł.

Dobrej koniunkturze towarzyszą głębokie zmiany prawne, które będą miały wpływ na rynek nie mniejszy niż historyczne wyniki. Już początek roku przyniósł rewolucyjne zmiany. W całej Europie wprowadzono MSSF czyli międzynarodowe standardy sprawozdań finansowych i było to dla niektórych emitentów prawdziwe trzęsienie ziemi. Niektóre spółki całkowicie przeszły na nowe standardy, niektóre zaczęły stosować podwójną księgowość a jeszcze niektóre kompletnie się zagubiły.

Pół roku później rynkiem wstrząsnęła kolejna rewolucja - od 1 lipca weszły w życie przepisy wprowadzające europejski formatu prospektu emisyjnego. Rozporządzenie wprowadziło parę istotnych zmian i pojęć, jednak najważniejszym efektem będzie możliwość sporządzenia „ciekawszego” prospektu emisyjnego.

To nie koniec zmian. W poniedziałek, 24 października weszły w życie trzy ustawy regulujące rynek kapitałowy: o obrocie instrumentami finansowymi; o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych i na koniec o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Nowe ustawy mają zwiększyć rolę polskiego rynku kapitałowego w gospodarce i zastąpią dotychczasową biblię rynku kapitałowego - prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

W najbliższych dniach wejdą w życie przepisy wykonawcze do nowych ustaw i dopiero po ich publikacji można określić poziom zmian. Jednak wiele kwestii już dziś budzi kontrowersje. Szerzej o nowych przepisach i ich wpływie na obecny i przyszły kształt rynku piszemy na łamach „Drogi po kapitał”.

Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane