JWC i LC Corp. rozczarowały inwestorów

Kamil Zatoński
opublikowano: 08-08-2008, 10:28

Notowania warszawskiego dewelopera przy niskich obrotach spadają po obniżeniu prognoz na ten rok. Jego wrocławski konkurent traci niecałe 2 proc., bo zyski firmy przyjdą później, niż zapowiadano.

Wczoraj po sesji JW. Construction przedstawiło wyniki za drugi kwartał. Przychody dewelopera zwiększyły się w tym okresie o 120 proc. do 266,5 mln zł. Wyraźnie – o 9,5 pkt. proc. do 23,4 proc. (najmniej na przestrzeni ostatnich trzech lat) – spadła jednak marża zysku brutto ze sprzedaży, co może być konsekwencją obniżenia cen i ewentualnie wzrostu kosztów. W konsekwencji – wynik operacyjny wzrósł w mniejszym tempie, niż przychody (o 94 proc., do 44,3 mln zł). Zysk netto był wyższy o 121 proc. i wyniósł 31,8 mln zł.

Po pierwszym półroczu przychody spółki wynoszą 386,1 mln zl (+70 proc.), a zysk netto 50,9 mln zł (+98,7 proc.).

„Wyniki oceniamy jak bardzo dobre, choć należy wziąć pod uwagę fakt, iż w związku z metodologią rozliczania wyniku finansowego na sprzedaży mieszkań (MSR11, metoda proporcjonalna), na wynikach tych waży dobra sprzedaż mieszkań w poprzednich kwartałach” – napisał w porannym komentarzu Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Spółka zdecydowała się też na obniżenie prognoz na ten rok zysk wyniesie 150,6 mln zł (wobec 219,7 mln zł wcześniej prognozowanych), a przychody 820 mln zł (wobec 1,08 mld zł). Powód – opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych oraz mniejszy od spodziewanego popyt na mieszkania. Widać to m.in. w sprzedaży mieszkań w ostatnim kwartale, kiedy zawarto umowy na łączną kwotę niespełna 60 mln zł. To jedną czwartą mniej niż w i tak bardzo słabym pierwszym kwartale.

„Korekta prognozy jest znacząca i pomimo całkiem dobrych wyników II kwartału spodziewamy się spadków kursu JWC na dzisiejszej sesji. Wymowę powyższych danych pogarsza jeszcze odwołanie spotkania zarządu z inwestorami. Uważamy, że w sytuacji tak drastycznej korekty należałoby wyjaśnić szczegółowo jej przyczyny” – dodaje Michał Sztabler.

O godz. 10.23 kurs JWC spada o 2,3 proc., choć w pewnym momencie (obroty są niewielkie, a zmienność duża) transakcje zawierano nawet po cenie 6,3 proc. odbiegającej od wczorajszego zamknięcia.

O niespełna 2 proc. (przy nieco większych obrotach, niż JWC) spada LC Corp. Jak pisze dzisiejszy „Parkiet” – kompleks SkyTower, sztandarowa inwestycja dewelopera, zostanie ukończony dwa lata później, niż zakładano, a więc dopiero w 2013 r. Zarząd spółki tłumaczy, że wynika to z przeprojektowania części powierzchni z mieszkalnej na biurową, co – według spółki – jest zwykłą reakcją na potrzeby rynku.

"Informacja negatywna. Zmiana harmonogramu prac dewelopera wpłynie istotnie na rozłożenie w czasie jego przychodów" - napisał w komentarzu porannym Michał Piasny, analityk DI BRE Banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu