K. Morawiecki zaprzecza, by interweniował ws. GetBacku

PAP, KZ
opublikowano: 24-05-2018, 12:22
aktualizacja: 24-05-2018, 13:52

Czy Kornel Morawiecki, ojciec obecnego szefa rządu, lobbował, by państwo wsparło upadającą spółkę GetBack? - pyta czwartkowa "Gazeta Wyborcza". "Żadnych interwencji nie robiłem" - odpowiada Kornel Morawiecki.

W rozmowie z "Gazetą" ojciec premiera przyznał jednak, że "puścił jedynie taki sygnał, że coś się dzieje, ale Mateusz powiedział mi, żebym się sprawą nie interesował".

Kornel Morawiecki
Zobacz więcej

Kornel Morawiecki fot. Łukasz Dejnarowicz/FORUM

Jak pisze gazeta, w PiS boją się, że to wypłynie jako powoływanie się przez Kornela na wpływy u syna i nakłanianie go do ratowania GetBacku. Premier Mateusz Morawiecki był o to pytany w wąskim kręgu wysokich polityków PiS. Zbagatelizował sprawę, powiedział, że ojciec nie zrobił niczego nagannego – mówi "Gazecie Wyborczej" jeden z informatorów.

Z ustaleń "Wyborczej" wynika, że ojciec premiera zaangażował się w sprawę w pierwszej połowie kwietnia, gdy GetBack, wiodąca na rynku spółka windykacyjna, zaczęła mieć poważne problemy finansowe. Jak pisze gazeta, GetBack rozpaczliwie szukała wsparcia ze strony dwóch wielkich państwowych podmiotów - PKO BP i Polskiego Funduszu Rozwoju.

"GW" pisze, że w kręgach rządowych krąży sensacyjna wersja. Według niej - pisze gazeta - Kornel Morawiecki (były poseł Kukiz'15, a obecnie w kole poselskim Wolni i Solidarni) spotkał się bezpośrednio z Pawłem Borysem, prezesem PFR i zabiegał o ratowanie GetBacku; miał powtarzać argumenty z listów, które prezes GetBacku Konrad Kąkolewski pisał do premiera Morawieckiego, a w których się żalił, że GetBack "sponsorował obóz wolnościowy" (chodzi o reklamy dla prawicowych mediów czy finansowanie im imprez z udziałem polityków PiS), a jej upadek spowoduje wstrząs na rynku finansowym.

Rozmowa z Morawieckim musiała być istotna, bo Borys zrobił z niej notatkę - mówi źródło "Gazety Wyborczej". Szef PFR zaprzeczył jednak, by taka notatka istniała. Potwierdził, że zna Morawieckiego seniora, ale nie rozmawiał z nim o GetBacku. 

Odnosząc się do tej publikacji w czwartek w Radiu Plus Kornel Morawiecki ocenił, że "+Gazeta Wyborcza+ tam bardzo manipuluje". Tłumaczył, że został zapytany przez dziennikarza "Gazety", czy rozmawiał z prezesem PFR Pawłem Borysem. "A ja powiedziałem, że nie, że nie rozmawiałem" - zaznaczył.

Dopytywany, czy rozmawiał na temat spółki z szefem rządu, powiedział: "z premierem tak, zadzwoniłem do Mateusza, on powiedział +ojciec nie interesuj się tym, bo to jest sprawa jakby giełdowa, ty się na tym nie znasz+". "W tym sensie przestałem się interesować" - dodał.

Kornel Morawiecki, pytany, czy ktoś prosił go o pomoc, odpowiedział: "pan Kąkolewski (były prezes GetBack SA Konrad Kąkolewski - PAP), który był wtedy szefem".

Kornel Morawiecki tłumaczył, że z wyjaśnień Kąkolewskiego wynikało, że sprawa dotyczy osób, które posiadały obligacje spółki i "grozi im niewypłacalność". "Uważałem, że to jest sprawa na tyle szeroka, że warto nią zainteresować, ale jak mi premier powiedział, żebym się tym nie interesował, to się nie interesowałem bliżej" - wyjaśnił. "Żadnych interwencji nie robiłem" - podkreślił Kornel Morawiecki.

Do sprawy w oficjalnym odniósł się też Polski Fundusz Rozwoju.

"Polski Fundusz Rozwoju S.A. nie otrzymywał żadnych wniosków, czy próśb w jakiejkolwiek formie, dotyczących udzielenia finansowania spółce Getback S.A. od jakichkolwiek polityków, w tym od Pana Marszałka Kornela Morawieckiego. Wszelkie informacje przekazywane w tej sprawie, wskazujące na ewentualne takie działania są nieprawdziwe" - podano.

Paweł Borys zaprzecza, by rozmawiał z Kornelem Morawieckim w sprawie GetBacku i by sporządzał z tego spotkania notatkę służbową. Nie prowadzono też żadnych analiz dotyczących zaangażowania w windykatora. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy