K. Morawiecki zaprzecza, by interweniował ws. GetBacku

PAP, KZ
aktualizacja: 24-05-2018, 13:52

Czy Kornel Morawiecki, ojciec obecnego szefa rządu, lobbował, by państwo wsparło upadającą spółkę GetBack? - pyta czwartkowa "Gazeta Wyborcza". "Żadnych interwencji nie robiłem" - odpowiada Kornel Morawiecki.

W rozmowie z "Gazetą" ojciec premiera przyznał jednak, że "puścił jedynie taki sygnał, że coś się dzieje, ale Mateusz powiedział mi, żebym się sprawą nie interesował".

Zobacz więcej

Kornel Morawiecki fot. Łukasz Dejnarowicz/FORUM

Jak pisze gazeta, w PiS boją się, że to wypłynie jako powoływanie się przez Kornela na wpływy u syna i nakłanianie go do ratowania GetBacku. Premier Mateusz Morawiecki był o to pytany w wąskim kręgu wysokich polityków PiS. Zbagatelizował sprawę, powiedział, że ojciec nie zrobił niczego nagannego – mówi "Gazecie Wyborczej" jeden z informatorów.

Z ustaleń "Wyborczej" wynika, że ojciec premiera zaangażował się w sprawę w pierwszej połowie kwietnia, gdy GetBack, wiodąca na rynku spółka windykacyjna, zaczęła mieć poważne problemy finansowe. Jak pisze gazeta, GetBack rozpaczliwie szukała wsparcia ze strony dwóch wielkich państwowych podmiotów - PKO BP i Polskiego Funduszu Rozwoju.

"GW" pisze, że w kręgach rządowych krąży sensacyjna wersja. Według niej - pisze gazeta - Kornel Morawiecki (były poseł Kukiz'15, a obecnie w kole poselskim Wolni i Solidarni) spotkał się bezpośrednio z Pawłem Borysem, prezesem PFR i zabiegał o ratowanie GetBacku; miał powtarzać argumenty z listów, które prezes GetBacku Konrad Kąkolewski pisał do premiera Morawieckiego, a w których się żalił, że GetBack "sponsorował obóz wolnościowy" (chodzi o reklamy dla prawicowych mediów czy finansowanie im imprez z udziałem polityków PiS), a jej upadek spowoduje wstrząs na rynku finansowym.

Rozmowa z Morawieckim musiała być istotna, bo Borys zrobił z niej notatkę - mówi źródło "Gazety Wyborczej". Szef PFR zaprzeczył jednak, by taka notatka istniała. Potwierdził, że zna Morawieckiego seniora, ale nie rozmawiał z nim o GetBacku. 

Odnosząc się do tej publikacji w czwartek w Radiu Plus Kornel Morawiecki ocenił, że "+Gazeta Wyborcza+ tam bardzo manipuluje". Tłumaczył, że został zapytany przez dziennikarza "Gazety", czy rozmawiał z prezesem PFR Pawłem Borysem. "A ja powiedziałem, że nie, że nie rozmawiałem" - zaznaczył.

Dopytywany, czy rozmawiał na temat spółki z szefem rządu, powiedział: "z premierem tak, zadzwoniłem do Mateusza, on powiedział +ojciec nie interesuj się tym, bo to jest sprawa jakby giełdowa, ty się na tym nie znasz+". "W tym sensie przestałem się interesować" - dodał.

Kornel Morawiecki, pytany, czy ktoś prosił go o pomoc, odpowiedział: "pan Kąkolewski (były prezes GetBack SA Konrad Kąkolewski - PAP), który był wtedy szefem".

Kornel Morawiecki tłumaczył, że z wyjaśnień Kąkolewskiego wynikało, że sprawa dotyczy osób, które posiadały obligacje spółki i "grozi im niewypłacalność". "Uważałem, że to jest sprawa na tyle szeroka, że warto nią zainteresować, ale jak mi premier powiedział, żebym się tym nie interesował, to się nie interesowałem bliżej" - wyjaśnił. "Żadnych interwencji nie robiłem" - podkreślił Kornel Morawiecki.

Do sprawy w oficjalnym odniósł się też Polski Fundusz Rozwoju.

"Polski Fundusz Rozwoju S.A. nie otrzymywał żadnych wniosków, czy próśb w jakiejkolwiek formie, dotyczących udzielenia finansowania spółce Getback S.A. od jakichkolwiek polityków, w tym od Pana Marszałka Kornela Morawieckiego. Wszelkie informacje przekazywane w tej sprawie, wskazujące na ewentualne takie działania są nieprawdziwe" - podano.

Paweł Borys zaprzecza, by rozmawiał z Kornelem Morawieckim w sprawie GetBacku i by sporządzał z tego spotkania notatkę służbową. Nie prowadzono też żadnych analiz dotyczących zaangażowania w windykatora. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / K. Morawiecki zaprzecza, by interweniował ws. GetBacku