Kachikwu: OPEC musi się szybko spotkać

Wkrótce rozpoczną się konsultacje w sprawie zwołania spotkania OPEC przed planowanym, czerwcowym posiedzeniem. To konieczne w związku z rosnącymi stratami producentów, twierdzi nigeryjski minister ds. ropy Emmanuel Kachikwu.

Kachikwu twierdzi, że spotkanie powinno odbyć się na początku marca. Obecnie trwają także rozmowy z producentami ropy spoza kartelu, w tym Rosją, aby dołączyli do porozumienia w sprawie ewentualnego ograniczenia wydobycia w celu spowodowania wzrostu cen.

Zobacz więcej

Emmanuel Kachikwu Reuters/FORUM

Podczas ostatniego posiedzenia OPEC, 4 grudnia, ropa Brent notowana była po 43 USD. Obecnie zbliżyła się do 30 USD.

Kachikwu powiedział, że żaden członek OPEC, w tym Arabia Saudyjska, „nie jest szczęśliwy” z powodu spadku ceny ropy od czasu grudniowego posiedzenia. Nie wymienił, którzy członkowie kartelu najbardziej domagają się wcześniejszego spotkania przedstawicieli państw-członków kartelu.

Kachikwu ujawnił, że w grudniu Arabia Saudyjska opowiadała się za wcześniejszym posiedzeniem OPEC o ile będzie na nie zgoda wszystkich członków. Nigeryjski minister powiedział, że już po grudniowym spotkaniu spodziewano się dalszego spadku ceny ropy, bo wysokokosztowi producenci ze złóż łupkowych wykazali się wyższą odpornością na niskie ceny i stali się „stałą w równaniu dynamiki ceny ropy”.

- Mam nadzieję, że cena ropy nie spadnie poniżej 30 USD – powiedział Kachikwu. - Mam jednak wrażenie, że sytuacja się pogorszy zanim zobaczymy jej poprawę – dodał.

Jego zdaniem, na koniec roku ropa będzie notowana po 40-50 USD.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kachikwu: OPEC musi się szybko spotkać