Kaczmarek blokuje strażaków

Małgorzata Bogucka
opublikowano: 10-09-2007, 00:00

Jeden podpis byłego ministra Kaczmarka sprawił, że deweloperzy nie mogą oddać budynku do użytku, a strażacy legalnie ugasić pożaru.

Prawo Szykuje się paraliż, na którym ucierpi i straż, i deweloperzy

Jeden podpis byłego ministra Kaczmarka sprawił, że deweloperzy nie mogą oddać budynku do użytku, a strażacy legalnie ugasić pożaru.

Janusz Kaczmarek, kontrowersyjny były minister spraw wewnętrznych i administracji, podpisał jeszcze bardziej kontrowersyjne rozporządzenie, które zablokuje rynek budowlany. Wadliwy przepis z 20 czerwca 2007 r. nie przewiduje okresu przejściowego dla starych certyfikatów zgodności m.in. na gaśnice i tabliczki z oznaczeniem dróg ewakuacji. I to nie jest pozorny problem.

Wszystko nieważne

Nie ma wątpliwości, że sprzęt zapewniający bezpieczeństwo publiczne musi mieć certyfikaty zgodności z określoną normą. Do tej pory jednak przepisy porządkujące te kwestie zachowywały vacatio legis dla atestów do końca okresu, na który zostały wystawione.

— Pozwalało to na spokojne przepisanie certyfikatów na świadectwa. Jeśli ewentualnie był jakiś nowy element, który należało zbadać, okres przejściowy gwarantował, że zostanie to zrobione bez pośpiechu — mówi Wiesław Golański, pełnomocnik prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Zabezpieczeń Przeciwpożarowych i Sprzętu Ratowniczego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) postanowiło tym razem urozmaicić życie straży pożarnej, a przy okazji również deweloperom. Stare certyfikaty dla strażackich rękawic, kombinezonów, ale również gaśnic i tabliczek ewakuacyjnych są, zgodnie z nowym przepisem, nieważne. Nowych natomiast jeszcze nie ma.

— Te przepisy funkcjonują dopiero od kilku dni, ale każdy strażak może w pewnym momencie stanąć przed problemem, czy spieszyć z pomocą ze sprzętem, który w mniemaniu prawników nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu, i złamać tym samym prawo — mówi Dariusz Malinowski, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Drżyjcie, budowlańcy

— Przepis ten uderza bardzo poważnie przede wszystkim w przedsiębiorców. Ci, którzy go wydali, nie mieli najwyraźniej pojęcia, jakie będą skutki braku vacatio legis dla dotychczasowych certyfikatów. Żaden nowy budynek, w którym np. gaśnice nie mają ważnego certyfikatu, nie może być oddany do użytku — informuje Grzegorz Wlazło, adwokat, społeczny rzecznik przedsiębiorców przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Deweloperzy jeszcze nie słyszeli o wymyśle MSWiA.

— Nie będzie to jedyny problem, jaki zafundują nam politycy. To rozporządzenie to oczywista bzdura. W tym kraju to normalne. Jakoś sobie jednak z tym poradzimy — mówi Jacek Bielecki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Może się jednak okazać, że nie będzie to takie łatwe.

— Jeżeli w budynku, który ma być oddany do użytku, coś jest niezgodne z normą, to żaden strażak nie podpisze protokołu odbioru — wyjaśnia Tadeusz Pietryka, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Stefanowie (woj. mazowieckie).

Może to oznaczać olbrzymi zastój w branży budowlanej.

— Co z tego, że będzie wybudowany nowy stadion piłkarski, skoro nikt nie będzie mógł z niego korzystać — pyta retorycznie Grzegorz Wlazło.

Na nowe atesty poczekamy

Jedyna nadzieja jest w tym, że nowe certyfikaty zostaną wydane szybko, ale z tym również może być problem. Po pierwsze, dlatego że MSWiA nie opracowało jeszcze wzoru świadectw. Po drugie, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP), które zajmuje się wystawianiem certyfikatów, ma ograniczone moce przerobowe. Są obliczane na około 400 atestów rocznie. Z wstępnych wyliczeń wynika,

że świadectwa CNBOP będzie musiało wydać blisko 620 rodzajom sprzętu specjalistycznego. Zajmie więc to blisko 1,5 roku.

— Ani dyrektor, ani jego pełnomocnik nie mają czasu na rozmowę. W związku z nowym rozporządzeniem MSWiA mamy pełne ręce roboty — mówi sekretarka CNBOP.

MSWiA w ogóle nie chciało sprawy komentować.

Małgorzata Bogucka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Bogucka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu