Kaczmarek chciałby zatrzymać sprzedaż G-8 i Stoenu

Marek Druś
opublikowano: 15-11-2001, 15:56

Minister Wiesław Kaczmarek zapowiada ponowne rozważenie przeprowadzenia oferty publicznej 20 proc. akcji TP SA, należących do Skarbu Państwa, podała Polska Agencja Prasowa w ślad za Dow Jonesem. Szef resortu skarbu powiedział też w wywiadzie, że chciałby unieważnienia przetargu na sprzedaż akcji grupy G-8 i warszawskiego Stoenu, choć obawia się reakcji Marka Belki.

- Dzisiaj nie możemy dać dokładnej odpowiedzi, że tak, że zmierzamy do przeprowadzenia drugiej oferty publicznej TP SA - powiedział Wiesław Kaczmarek.

Nie wykluczył wręcz rezygnacji z planowanej przez rząd Jerzego Buzka przeprowadzenia sprzedaży akcji TP SA na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i rynkach zagranicznych.

Szef resortu skarbu uznał, że bardziej prawdopodobnym kierunkiem działania MSP będzie użycie mniejszościowego pakietu akcji TP SA na dokapitalizowanie będących w kłopotach przedsiębiorstw, których właścicielem jest państwo. Przykładem takich działań jest ostatnie dokapitalizowanie LOT-u.

- W tej chwili Skarb Państwa ma wybór pomiędzy wypuszczeniem akcji TP SA a użyciem ich jako narzędzia do podwyższenia kapitału innych przedsiębiorstw - powiedział Kaczmarek.

Jak zaznaczył, jest zwolennikiem tej drugiej opcji. Zastrzegł, że na ostateczną decyzję o drugiej ofercie publicznej akcji TP SA mogą wpłynąć wydarzenia gospodarcze i sytuacja na rynkach.

- Jeśli miałbym decydować dzisiaj, to odwołałbym oba przetargi - na G-8 i Stoen - mówił Kaczmarek Dow Jonesowi.

Zaznaczył jednak, że jeśli by to zrobił, „ścigałby go” minister Marek Belka, z punktu widzenia którego transakcje te są niezbędne dla uzyskania wpływów do kasy państwa.

Szef resortu skarbu argumentuje, że sprzedaż tak dużej części polskiego rynku energii uniemożliwi realizację preferowanego przez niego planu odejścia od prywatyzacji tego sektora w częściach i zastąpienie go tzw. pionową integracją sektora energetycznego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kaczmarek chciałby zatrzymać sprzedaż G-8 i Stoenu