Kaczyński: Ustawa o "pomostówkach" to bubel prawny i społeczny

PAP
15-12-2008, 21:08

Ustawa o emeryturach pomostowych, którą w  poniedziałek zawetował prezydent Lech Kaczyński, jest bublem prawnym i  społecznym - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Jak sądzę, była to decyzja prezydenta wynikająca z jego przekonań prospołecznych, prosocjalnych. To była przyczyna pierwsza. Po drugie wynikała z faktu, że ta ustawa jest bublem prawnym i społecznym" - powiedział w poniedziałek wieczorem w Słupsku dziennikarzom Jarosław Kaczyński, pytany o prezydenckie weto.

W jego ocenie, ustawa została źle skonstruowana i - jak mówił - "w wyjątkowo ostry sposób naruszała zasadę społecznej sprawiedliwości i przyzwoitości społecznej". Podkreślił, że w tej ustawie prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę "nie wiedzieć czemu jednym zostawiono, a innym zabrano".

Jarosław Kaczyński dodał, że Prawo i Sprawiedliwość poprze w Sejmie weto prezydenta.

Ustawa o emeryturach pomostowych, w wersji uchwalonej przez Sejm, przewidywała, że po 1 stycznia 2009 r. na wcześniejszą emeryturę mogłoby przejść czterokrotnie mniej osób niż wynikałoby to z obecnie obowiązujących przepisów. Byłoby to ok. 250 tys. osób, reprezentujących ok. 40 zawodów, zamiast ok. 1 mln osób. Prawo to straciłaby większość nauczycieli, część kolejarzy, artyści, dziennikarze, kierowcy ciężarówek. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kaczyński: Ustawa o "pomostówkach" to bubel prawny i społeczny