Kaczyński: Wprowadzenie euro w Polsce powinno poprzedzić referendum

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-09-2005, 17:40

Kandydat PiS na prezydenta Lech Kaczyński uważa, że wprowadzenie w Polsce euro powinno zostać poprzedzone referendum. Jego zdaniem przyjęcie wspólnej waluty w roku 2010 jest "terminem mało realnym".

Kandydat PiS na prezydenta Lech Kaczyński uważa, że wprowadzenie w Polsce euro powinno zostać poprzedzone referendum. Jego zdaniem przyjęcie wspólnej waluty w roku 2010 jest "terminem mało realnym".

"Samodzielność i własna waluta to jeden z najistotniejszych elementów narodowej niezawisłości i nie wyobrażam sobie, żeby z tego elementu rezygnować bez referendum i to referendum poprzedzonego taką kampanią, w której wszyscy obywatele naszego kraju będą wiedzieli co to oznacza w praktyce, zarówno jeżeli chodzi o stopień niezależności prowadzenia polityki gospodarczej przez Polskę, jak i sprawę wzrostu cen, czyli mówiąc prościej - obniżenia stopy życia" - powiedział Kaczyński w środę dziennikarzom w Tarnowie.

Jego zdaniem dopiero po takiej kampanii Polacy będą mogli świadomie wypowiedzieć się, czy chcą przyjęcia euro. "Nie sądzę, żeby dziś był na to czas, jeśli nawet przedstawiciele bardzo gorliwej pod tym względem Platformy Obywatelskiej mówią o roku 2010" - dodał.

Lech Kaczyński podkreślił, że PiS jest przeciwne ograniczeniu niezależności i podporządkowaniu rządowi Narodowego Banku Polskiego, lecz opowiada się za powierzeniem obowiązków Rady Polityki Pieniężnej prezesowi NBP.

"Nie mamy planów ograniczenia niezależności Narodowego Banku Polski, my uważamy tylko, że za obowiązki jakie ma obecnie Rada Polityki Pieniężnej, ciało wieloosobowe, społecznie dość anonimowe (...) za to powinien odpowiadać prezes NBP" - wyjaśnił kandydat PiS.

Według niego prezes NBP powinien odpowiadać nie tylko za politykę monetarną, ale także za tempo rozwoju gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane