Kadrowa karuzela w PEM

opublikowano: 07-12-2016, 22:00

Nagła zmiana prezesa giełdowej spółki. Dwaj główni akcjonariusze mieli różne wizje, wczoraj jeden z nich powiedział „pas”

Cezary Smorszczewski i Tomasz Czechowicz to postacie nietuzinkowe, mocne charaktery. Przez niemal trzy lata wydawało się, że są w stanie razem budować mocnego gracza na rynku funduszy private equity i zarządzania ich aktywami.

Cezary Smorszczewski (z lewej) z dnia na dzień zrezygnował z prezesury w PEM. W podtekście są konflikty z głównym akcjonariuszem holdingu, Tomaszem Czechowiczem. Ten zaś zapewne nie tak wyobrażał sobie plan na budowanie biznesu ze współtwórcą Alior Banku na pokładzie. Teraz poszuka jego następcy. [FOT. GK]
Zobacz więcej

JEDEN ODCHODZI, DRUGI RZĄDZI:

Cezary Smorszczewski (z lewej) z dnia na dzień zrezygnował z prezesury w PEM. W podtekście są konflikty z głównym akcjonariuszem holdingu, Tomaszem Czechowiczem. Ten zaś zapewne nie tak wyobrażał sobie plan na budowanie biznesu ze współtwórcą Alior Banku na pokładzie. Teraz poszuka jego następcy. [FOT. GK] Grzegorz Kawecki

— Kiedy chciano mnie ustawiać, to z reguły wchodziłem w zwarcie — mówił Cezary Smorszczewski w jednym z wywiadów w „PB”. Z naszych informacji wynika, że wczoraj do kulminacyjnego zwarcia doszło w giełdowym Private Equity Managers (PEM), w którym dwoma największymi akcjonariuszami są pośrednio i bezpośrednio Tomasz Czechowicz (zarazem twórca, prezes i główny akcjonariusz MCI) oraz Cezary Smorszczewski. Ten ostatni wczoraj zdecydował się zostawić prezesurę w PEM i rady nadzorcze kilkunastu spółek związanych z tą grupą holdingową. Jednocześnie najbliższe walne PEM ma wybrać go do rady nadzorczej spółki.

Chrapka i siła

— Nie komentujemy — mówią główni zainteresowani.

Według informacji „PB”, konflikt między dwoma menedżerami narastał od kilku kwartałów. Cezaremu Smorszczewskiemu nie brakowało pomysłów na duże inwestycje mające budować wartość PEM do poziomu 1 mld zł (taką kwotę obiecał inwestorom kilka kwartałów temu), co roku holding pomnażał swoje aktywa o kolejne 400 mln zł. Jednak w komitecie inwestycyjnym i akcjonariacie zdecydowanie więcej do powiedzenia miał Tomasz Czechowicz, którego wizja inwestycyjna rozmijała się z oczekiwaniami partnera. Swego czasu były już prezes PEM miał m.in. chrapkę na pakiet w Skarbiec TFI, sprzedawany obecnie przez Enterprise Investors. Komitet inwestycyjny był przeciw.

— Smorszczewski powinien umieć zaakceptować — dla dobra spółki — rolę młodszego partnera w relacjach z Czechowiczem — twierdzi osoba dobrze znająca sytuację w spółce. Inny z rynkowych wyjadaczy, Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI (ponad 2 proc. akcji PEM), ocenia, że informacja o zmianach kadrowych w PEM to zdecydowanie negatywny scenariusz.

— To zaskakujące odejście, jeśli spojrzeć, że Cezary Smorszczewski zaangażował się w spółkę na ledwie niecałe 3 lata — mówi Sebastian Buczek.

Ambicje i spadki

Teraz stery w mającym 200 mln zł kapitalizacji (w szczytach ponad 500 mln zł) PEM obejmie prezes MCI. — Trudno przewidzieć zachowanie inwestorów, choć niewątpliwie ten walor jest bardzo wrażliwy na nazwisko prezesa — ocenia jeden z naszych rozmówców.

Obecnie pakiet akcji PEM w posiadaniu Cezarego Smorszczewskiego, menedżera z karierą w Pekao, Orlenie i Aliorze, wart jest 31 mln zł. To ledwie 3 proc. więcej niż kwota, którą pierwotnie zainwestował w akcje spółki. Odchodzący prezes na papierze może jednak mówić o 50-procentowym zwrocie z kapitału, łącznie z dywidendami. Choć nie jest tajemnicą, że jego ambicje finansowe były daleko wyższe. Fundusze zarządzane przez PEM inwestowały m.in. w giełdowy ATM, taksówkarski Gett (Volkswagen wycenił go na ponad 1 mld EUR) czy Mobiltek (dołączył do portfelowego eCarda).

Na poważnie brany był też np. pomysł przejęcia części portfela inwestycyjnego sprzedawanego przez Intel Capital. Na giełdzie nie było już tak różowo: kurs przez ostatnie 6 miesięcy zanurkował o 50 proc. Teraz nadchodzi czas na ruch Tomasza Czechowicza — ten zapewne wkrótce przedstawi i kandydata na nowego prezesa, i nowy pomysł na długofalowy wzrost wartości PEM. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu