Kadrowe bolączki meblarzy

opublikowano: 25-11-2019, 22:00

Niedobór pracowników — tak można podsumować największe problemy producentów mebli.

Kłopotliwe jest pozyskanie jakichkolwiek kadr, w szczególności zaś wykwalifikowanych. Zmagają się z tym aż dwie trzecie branży — wynika z przeprowadzonej przez B+R Studio analizy rynku meblarskiego na zlecenie firmy Peter Cook Consulting. 57 proc. ankietowanych wskazywało na kłopoty wynikające z rotacji pracowników, a 54 proc. na to, że zatrudnieni nie mają wystarczającej wiedzy w zakresie nowoczesnych rozwiązań technicznych w firmie. Ankietowani uważają, że najważniejszym argumentem skłaniającym pracownikówdo pozostania w miejscu pracy jest podwyżka. Takiego zdania jest ponad trzy czwarte badanych.

Na inne czynniki, m.in. awans, szkolenia, nowe benefity pozapłacowe, wskazała mniej niż połowa uczestników badania. Efekt jest taki, że od kilku lat płace w sektorze meblarskim rosną coraz szybciej. W 2015 r. zwiększyły się średnio o 3,4 proc., rok później — o 5,4 proc., a w kolejnych latach — już o około 7,3 proc. rocznie. W okresie od stycznia do sierpnia 2019 r. wynagrodzenia w branży wzrosły o ponad 5,7 proc. Gdyby tempo utrzymało się w kolejnych miesiącach, to całoroczna podwyżka sięgnęłaby prawie 10 proc.

Jednocześnie zatrudnienie w meblarstwie zwiększa się coraz wolniej. Jeszcze w latach 2015-16 przybywało ponad 6 proc. pracowników rocznie, w 2018 r. — już tylko 2,5 proc., a w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku — raptem 1,2 proc. Prognozy są pesymistyczne.

„Prawdopodobnie liczba pracujących w meblarstwie już się istotnie nie zwiększy. W perspektywie 10 lat grono osób w wieku produkcyjnym w Polsce skurczy się o blisko 7 proc., a liczba pracujących w meblarstwie zostanie ograniczona jeszcze bardziej” — konkluduje autor badania Tomasz Wiktorski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane