Kadrowe bolączki meblarzy

opublikowano: 25-11-2019, 22:00

Niedobór pracowników — tak można podsumować największe problemy producentów mebli.

Kłopotliwe jest pozyskanie jakichkolwiek kadr, w szczególności zaś wykwalifikowanych. Zmagają się z tym aż dwie trzecie branży — wynika z przeprowadzonej przez B+R Studio analizy rynku meblarskiego na zlecenie firmy Peter Cook Consulting. 57 proc. ankietowanych wskazywało na kłopoty wynikające z rotacji pracowników, a 54 proc. na to, że zatrudnieni nie mają wystarczającej wiedzy w zakresie nowoczesnych rozwiązań technicznych w firmie. Ankietowani uważają, że najważniejszym argumentem skłaniającym pracownikówdo pozostania w miejscu pracy jest podwyżka. Takiego zdania jest ponad trzy czwarte badanych.

Na inne czynniki, m.in. awans, szkolenia, nowe benefity pozapłacowe, wskazała mniej niż połowa uczestników badania. Efekt jest taki, że od kilku lat płace w sektorze meblarskim rosną coraz szybciej. W 2015 r. zwiększyły się średnio o 3,4 proc., rok później — o 5,4 proc., a w kolejnych latach — już o około 7,3 proc. rocznie. W okresie od stycznia do sierpnia 2019 r. wynagrodzenia w branży wzrosły o ponad 5,7 proc. Gdyby tempo utrzymało się w kolejnych miesiącach, to całoroczna podwyżka sięgnęłaby prawie 10 proc.

Jednocześnie zatrudnienie w meblarstwie zwiększa się coraz wolniej. Jeszcze w latach 2015-16 przybywało ponad 6 proc. pracowników rocznie, w 2018 r. — już tylko 2,5 proc., a w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku — raptem 1,2 proc. Prognozy są pesymistyczne.

„Prawdopodobnie liczba pracujących w meblarstwie już się istotnie nie zwiększy. W perspektywie 10 lat grono osób w wieku produkcyjnym w Polsce skurczy się o blisko 7 proc., a liczba pracujących w meblarstwie zostanie ograniczona jeszcze bardziej” — konkluduje autor badania Tomasz Wiktorski.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane