Kadry na miarę gospodarki

FIR
opublikowano: 18-10-2018, 22:00

ROZMOWA Z MONIKĄ MADEJ, REKTOREM WYŻSZEJ SZKOŁY EKOLOGII I ZARZĄDZANIA

Warszawska Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania to jeden z wiodących ośrodków akademickich w kraju. Jakie rozwiązania są stosowane, by na bieżąco odpowiadać na potrzeby rynku?

W związku ze zmianami w ustawodawstwie o szkolnictwie wyższym w WSEiZ przygotowujemy modyfikacje w programach kształcenia, tak by były one dostosowane do nowego praktycznego profilu kształcenia, który proponujemy studentom na kierunkach: Architektura Krajobrazu, Architektura Wnętrz, Budownictwo, Wzornictwo, Ochrona Środowiska, Mechanika i Budowa Maszyn, Zarządzania, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz Zdrowie Publiczne. W tworzeniu programów pomagają nam członkowie Rad Pracodawców — przedstawiciele sfery biznesu, instytucji i organizacji społecznych oraz administracji publicznej. We współpracy z pracodawcami nieustannie monitorujemy zmieniające się wymogi rynku pracy, dzięki czemu szybko i elastycznie możemy dopasować ofertę do zaistniałych potrzeb.

Uczelnia realizuje kilka projektów współfinansowanych ze środków unijnych — który z nich jest najistotniejszy w kontekście dalszego rozwoju WSEiZ?

Niezwykle istotnym był dla nas „Program Rozwoju WSEiZ”, dzięki któremu studenci m.in. skorzystali z dodatkowych zajęć projektowych czy płatnych praktyk i staży. Program pozwolił nam także wyposażyć sale dydaktyczne w nowoczesny sprzęt, który nadal służy do prowadzenia zajęć. Obecnie wdrażamy kolejny projekt „E-usługi w WSEiZ”. Przedmiotem projektu jest realizacja e-usług, dzięki którym wprowadzimy nowe i usprawnimy usługi obecnie świadczone drogą elektroniczną. Uzyskamy interoperacyjność aplikacji, poprawimy zarządzanie i uzyskamy oszczędności w realizacji procesów administracyjnych. Zwiększymy wgląd w zasoby cyfrowej informacji uczelni, a osobom niepełnosprawnym ułatwimy dostęp do świadczonych przez uczelnię usług. Realizacja tego projektu przyczyni się do niwelowania różnic społecznych i terytorialnych, przez co rynek pracy wzbogaci się o kompetentnych i wykształconych pracowników, potrafiących korzystać z technologii informacyjnych.

Pomimo dynamicznie zmieniających się warunków na rynku pracy WSEiZ jest gwarantem odniesienia sukcesu zawodowego. Jakie nowe propozycje przygotowujecie państwo w najbliższym czasie?

Naszym priorytetem jest otrzymanie uprawnień do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie „architektura i urbanistyka”. Myślimy o utworzeniu studiów II stopnia na kierunkach, na których obecnie mamy I stopień. Chcemy rozwijać specjalności by wiedza na nich zdobywana była jak najbardziej praktyczna. Badamy również potrzeby uruchomienia nowych studiów podyplomowych. W nadchodzącym roku akademickim w naszej ofercie po raz pierwszy proponujemy kierunki „Akademia Zarządzania Kulturą” oraz „Rysunek i Malarstwo”. W WSEiZ dbamy aby edukacja opierała się nie tylko na przekazywaniu wiedzy teoretycznej, lecz także na profesjonalnym przygotowaniu do wykonywania przyszłego zawodu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: FIR

Polecane