Kaja Godek straciła fotel

opublikowano: 03-06-2019, 10:35

Znana działaczka antyaborcyjna i była już kandydatka na europosłankę z ramienia Konfederacji nie zasiada już w radzie nadzorczej WUZETEM.

Kaja Godek, znana, jako działaczka antyaborcyjna, inicjatorka projektu "Zatrzymaj aborcję" oraz niedawna kandydatka do Parlamentu Europejskiego nie jest już członkinią rady nadzorczej państwowych Warszawskich Zakładów Mechanicznych PZL-WZM. Akcjonariusze tej firmy, która produkuje części do układów wtryskowych silników diesla (funkcjonującej też pod nazwą WUZETEM) podczas zeszłotygodniowego WZ powołali nadzór na nową kadencję. Zabrakło w nim miejsca dla jednego z dotychczasowych członków, czyli właśnie Kai Godek.

Zobacz więcej

Kaja Godek

Mateusz Wlodarczyk/FORUM

Działaczka weszła do rady WUZETEM w grudniu 2015 r., niedługo po wygranych dla PiS wyborach parlamentarnych i niespełna miesiąc po wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło. Jej kandydaturę rekomendowała IDA Management, czyli firma powołana przez Agencję Rozwoju Przemysłu do zarządzania aktywami funduszu inwestycyjnego spółek ARP, w tym m.in. WUZETEM. O tym, że mimo braku kierunkowego wykształcenia - Kaja Godek jest z wykształcenia anglistką - znalazła się w nadzorze państwowej firmy zrobiło się głośno wiosną zeszłego roku.

Niedługo potem sama zainteresowana deklarowała, że jako członkini rady nadzorczej zarabia 3416 zł miesięcznie na rękę. Dodała, że podejmując tę pracę zrezygnowała z zasiłku dla niepracujących rodziców wychowujących niepełnosprawne dziecko oraz z 500+ na pierwsze dziecko. Argumentowała, że gdyby nie pracowała, obciążałaby podatników kwotą 2000 zł miesięcznie, a jej o 1400 zł wyższe wynagrodzenie jest wypłacane z zysku wypracowanego przez firmę.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, jako „jedynka”, ale na liście Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy na Mazowszu (okręg nr 5). Otrzymała około 16,8 tys. głosów i ostatecznie nie została euro parlamentarzystką (Konfederacja nie przekroczyła progu wyborczego).

Największym akcjonariuszem WUZETEM jest ARP, która ma – poprzez wspomniany już fundusz – 85 proc. akcji spółki. 1,5 proc. papierów należy bezpośrednio do skarbu państwa, zaś pozostałe 13,5 proc. jest własnością pracowników przedsiębiorstwa.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu