Kalifornia chce od 2045 roku 100 proc. „czystej” energii

opublikowano: 29-08-2018, 10:10

Ustawodawcy z Kalifornii uchwalili prawo zmierzające do tego, aby cała energia wykorzystywana przez stan w 2045 roku pochodziła ze źródeł odnawialnych.

W głosowaniu, zakończonym wynikiem 43:32, ustawodawcy zdecydowali o wyeliminowaniu zależności od paliw kopalnych w zasilaniu w energię piątej gospodarki na świecie. Obecnie 44 proc. zużywanej przez Kalifornię energii pochodzi z odnawialnych źródeł.

TRENDY: Nastąpi wzrost odnawialnych źródeł energii. Wynika to z nowocześniejszych technologii i spadku kosztów w energetyce odnawialnej, starzejących się bloków węglowych, zobowiązań dotyczących redukcji emisji oraz coraz ostrzejszych regulacji. Najszybciej będzie rosła produkcja energii z wiatru i słońca.
Zobacz więcej

TRENDY: Nastąpi wzrost odnawialnych źródeł energii. Wynika to z nowocześniejszych technologii i spadku kosztów w energetyce odnawialnej, starzejących się bloków węglowych, zobowiązań dotyczących redukcji emisji oraz coraz ostrzejszych regulacji. Najszybciej będzie rosła produkcja energii z wiatru i słońca. Fot. Bloomberg

- To dzieje się z powodów ekonomicznych – podkreślił Pavel Molchanov, analityk Raymond James Financial, zwracając uwagę iż w niektórych regionach energia słoneczna i wiatrowa jest już najtańsza. – Myślę, że Kalifornia osiągnie 100 proc. za 15 lat – dodał.   

Ustawę musi zatwierdzić stanowy senat, który zaakceptował już wcześniejszą wersję planowanych działań. Potem będzie musiał ją podpisać gubernator Jerry Brown, z czym nie powinno być problemów.

Przeciwnicy przegłosowanych rozwiązań, w tym firmy użyteczności publicznej, jak PG&E, czy Edison International, przekonują, że spowodują one wzrost cen energii elektrycznej.

Eksperci Clean Air Task Force zwracają uwagę, że aby zrekompensować brak spowodowany wyłączeniem elektrowni korzystających z gazu ziemnego Kalifornia musi zainstalować ponad 200-krotnie więcej niż ma obecnie pojemności akumulatorów pozwalających na gromadzenie energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu