Czytasz dzięki

Kalmar wędruje do Stargardu

opublikowano: 20-03-2016, 22:00

Firma z grupy Cargotec przenosi produkcję wózków widłowych ze Szwecji. Doda 200 etatów. Rosną też jej poddostawcy.

Kalmar, firma z fińskiej grupy Cargotec, która zbudowała fabrykę w Stargardzie Szczecińskim w 2010 r., za dwa lata zwiększy zatrudnienie z 320 do 520 osób. W tym czasie przeniesie do polskiej fabryki produkcję wózków widłowych ze szwedzkiego zakładu w Lidhult, który stopniowo będzie zamykać. W komunikacie dla inwestorów giełdowych Kalmar argumentuje decyzję chęcią zwiększenia konkurencyjności.

Produkowane w Stargardzie przez Kalmar wozy 
bramowe do transportu kontenerów mają 9 m długości, 5 m szerokości, 13,4
 m wysokości i ważą 61 ton. Dlatego z zakładu wyjeżdżają w kilku dużych 
podzespołach, a montaż finalny następuje u klienta lub w porcie, z 
którego są transportowane.
Zobacz więcej

GIGANTY ZE STARGARDU:

Produkowane w Stargardzie przez Kalmar wozy bramowe do transportu kontenerów mają 9 m długości, 5 m szerokości, 13,4 m wysokości i ważą 61 ton. Dlatego z zakładu wyjeżdżają w kilku dużych podzespołach, a montaż finalny następuje u klienta lub w porcie, z którego są transportowane. ARC

— Każde nowe miejsce pracy na Pomorzu Zachodnim cieszy, ale plany firmy Kalmar mają dodatkową wartość. Dla mnie to sygnał, że nasz inwestor docenia profesjonalizm polskich pracowników — podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Kalmar to pierwsza z firm z grupy Cargotec, która zainwestowała na 41-hektarowej działce w Stargardzie. Produkuje tu m.in. wozy bramowe do transportu kontenerów, które pracują w portach, wożąc kontenery między nabrzeżem a placem składowym, ciągniki terminalowe przemieszczające naczepy w portach i centach logistycznychoraz sztaplarki do układania kontenerów. Obok działa otwarta w 2014 r. fabryka Hiab (również z grupy Cargotec), producenta żurawi do prac przeładunkowych i instalacyjnych, w której pracuje 400 osób. W pobliżu znajduje się też zakład poddostawcy — fińskiej firmy Hydroline, która produkuje siłowniki hydrauliczne. Zatrudnia 25 osób, ale dąży do zwiększenia ich liczby.

— Hydroline cały czas się rozwija i inwestuje w innowacyjny park maszynowy — mówi Jolanta Kielmas z Centrum Obsługi Inwestorów w urzędzie marszałkowskim. W Stargardzie zainwestowała też szwedzka spółka Specma, dostawca węży hydraulicznych dla Cargotecu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane