Kamienicznicy wchodzą na giełdę

opublikowano: 05-09-2017, 22:00

Spółka, będąca właścicielem kilku kamienic na Śląsku, zadebiutuje 7 września w alternatywnym systemie obrotu.

Inwestycja w nieruchomości niejedno ma imię, a od jutra będzie można partycypować w zyskach i ewentualnych stratach spółki Śląskie Kamienice. Do obrotu na NewConnect wejdzie 8,4 mln walorów firmy, która zajmuje się sprzedażą i wynajmem lokali w odrestaurowanych przez siebie kamienicach. W ciągu czterech lat działalności firma kupiła ponad 20 budynków, kilka inwestycji już zostało zakończonych. Model biznesowy zakłada możliwość sprzedaży całego budynku, pojedynczych lokali i najmu mieszkań. Średnio 30 proc. mieszkań w każdej z posiadanych kamienic jest wynajmowanych, dzięki czemu spółka osiąga dochód (w 2016 r. było to 70 tys. zł miesięcznie), co pokrywa gros kosztów stałych. Firma oferuje też zastępstwo inwestorskie z gwarancją wynajmu dla klientów, którzy kupili nieruchomość.

Oprócz działalności na rynku nieruchomości, Śląskie Kamienice poprzez spółkę zależną Fulinowo prowadzą 2 nadmorskie pensjonaty, a Hornigold zakłada ogólnopolską sieć apartamentów butikowych. Śląska Prohibicja to natomiast właściciel restauracji, która ma działać w Nikiszowcu — zabytkowej dzielnicy Katowic. W 2016 r. przychody wyniosły 14,5 mln zł, strata na sprzedaży 2,3 mln zł, ale wynik netto był dodatni dzięki przeszacowaniu wartości nieruchomości. W pierwszym kwartale tego roku przychody sięgnęły 3,39 mln zł, zysk na sprzedaży 337 tys. zł, a zysk netto 132 tys. zł. Prognoza na ten rok zakłada 16,5 mln zł przychodów i 4,5 mln zł zysku netto. We władzach Śląskich Kamienic zasiadają menedżerowie, którzy są lub byli związani z innymi spółkami, notowanymi na NewConnect — Lauren Peso Polska (działalność doradcza i szkoleniowa) oraz Varsav (producent gier i aplikacji, wcześniej pod szyldem Your Image parał się public relations). W 2016 r. Śląskie Kamienice ze sprzedaży 1 mln akcji zdobyły 2,98 mln zł, na początku 2017 r. — 1,13 mln zł. Firma regularnie finansuje się też emitując obligacje z kuponem na poziomie 7-10 proc.

10 Tyle spółek zadebiutowało w 2017 r. na NewConnect.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu