Kamiennogórska strefa odchudzi się

MAG
opublikowano: 05-08-2010, 00:00

Zamienią kijek na siekierkę. Mniejsza o 1,6 ha strefa chce zdobyć inwestorów i 500 etatów.

Zamienią kijek na siekierkę. Mniejsza o 1,6 ha strefa chce zdobyć inwestorów i 500 etatów.

Specjalną Strefę Ekonomiczną Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze czekają zmiany. Nietypowe. Zwykle rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki przewidują poszerzenie. Tym razem do strefy wejdzie 21 ha w Jaworze, Gryfowie Śląskim i Zgorzelcu, ale przy okazji wyłączone zostaną 22 ha w Kowarach, Lubaniu i Prusicach (firmy nie chcą działać w specjalnej strefie ekonomicznej, np. w Kowarach o wygaszenie zezwolenia poprosił w ubiegłym roku Stelmet).

Mniejsza / lepsza

Strefa zmniejszy się o 1,6 ha, ale jednocześnie na nowych terenach mogą pojawić się firmy, które według szacunków resortu gospodarki zainwestują 201 mln zł i stworzą 574 miejsca pracy.

— W Jaworze włączamy nowy teren, bo do obecnego nie ma drogi dojazdowej. Mamy inwestorów zainteresowanych tym miastem, ale brak drogi ich zniechęca. Teraz chcielibyśmy włączyć do strefy dobrą działkę, a jednocześnie staramy się o doprowadzenie dojazdu do istniejącej podstrefy — mówi Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej SSE.

Burmistrz Gryfowa Śląskiego jest inicjatorem utworzenia strefy dla trzech rodzinnych lokalnych przedsiębiorstw, które chcą reinwestować w jego mieście. Tereny w Zgorzelcu cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

— Jeśli te tereny wejdą do strefy w tym roku, to jeszcze w tym roku pojawi się tu co najmniej jeden inwestor, bo prowadzimy zaawansowane rozmowy — dodaje Iwona Krawczyk.

To oznaczałoby poprawę w stosunku do trudnego 2009 r., kiedy strefa wydała dwa zezwolenia.

Maty i meble

W tym roku kamiennogórska strefa wydała dwa niewielkie zezwolenia (łącznie 20 miejsc pracy i 1,3 mln zł inwestycji). Firma Andy Izolacje Tekstylne z austriackim kapitałem postawi fabrykę mat izolacyjnych stosowanych w elektrowniach i elektrociepłowniach odpornych na bardzo wysokie temperatury (600-1000 stopni Celsjusza). Bliźniacza działalność prowadzona była dotąd w Austrii. Drugi inwestor to Stolko, producent mebli. Wyda 0,5 mln zł i da 10 etatów.

— To był bardzo trudny inwestycyjnie teren. Nie rokował szansy na zdobycie dużego inwestora — podkreśla prezes Krawczyk.

W strefie rozbudowuje się też obecny już inwestor: Jelenia Plast. Firma dokupiła działkę, zatrudni 80 nowych pracowników, ale nie chce korzystać ze zwolnień podatkowych oferowanych w specjalnej strefie ekonomicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu