Kanada nie zmienia limitu przyjęć imigrantów

PAP
opublikowano: 01-11-2016, 08:30

Kanada przyjmie w 2017 r. 300 tys. imigrantów, czyli tylu, ilu przyjęła w 2016 r. – oświadczył minister ds. imigracji, obywatelstwa i uchodźców John McCallum. Podkreślił, że "wyznaczenie stałej kwoty to podstawa wzrostu imigracji w przyszłości".

"Zwiększenie liczby imigrantów jest dobrą polityką, biorącą pod uwagę względy demograficzne. Jestem o tym głęboko przekonany" – dodał.

Poniedziałkowe oświadczenie ministra oddala zarzut, że ostatecznie uległ on presji środowisk sprzeciwiających się przyjmowaniu większej liczby imigrantów – zauważa agencja Reutera.

Reuters przypomina, że wielu wiodących kanadyjskich przedsiębiorców domagało się od ministerstwa zwiększenia pułapu przyjmowanych imigrantów do 450 tys. w ciągu najbliższych pięciu lat. Ich zdaniem pomogłoby to ożywić gospodarkę oraz wspomóc koła biznesu przyciągnięciem utalentowanych specjalistów z całego świata.

Pomysłom tym sprzeciwiały się środowiska anty-imigranckie, które wskazywały, że już w 2016 r. Kanada przyjmuje rekordową liczbę aż 300 tys. imigrantów.

Wśród nich pokaźną grupę stanowili uchodźcy syryjscy. Do Kanady przybyło łącznie 25 tys. osób z Syrii. Ich pobyt i podróż do Kanady były sponsorowane zarówno przez rząd federalny, jak i instytucje pozarządowe oraz osoby prywatne.

Zdaniem rady ds. multikulturalizmu, kraj ten nie powinien koncentrować się na uchodźcach, a raczej postarać się, by do Kanady trafiali wyjątkowo utalentowani przedsiębiorcy oraz najzdolniejsi studenci, którzy będą przyczyniać się do wzrostu gospodarczego i rozwoju innowacyjności.

Także w poniedziałek ministerstwo ds. imigracji, obywatelstwa i uchodźców ogłosiło, że do grudnia 2017 r. zostanie zniesiony obowiązek wizowy dla obywateli Rumunii oraz Bułgarii – ostatnich państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie korzystają w pełni z dobrodziejstw ruchu bezwizowego.

Zarówno Sofia, jak i Bukareszt uzależniały swe poparcie dla umowy gospodarczo-handlowej CETA oraz porozumienia o strategicznym partnerstwie pomiędzy UE a Kanadą (w skrócie SPA), które ma być podstawą do rozszerzenia współpracy w wielu dziedzinach, w tym w sferze polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności, energii i ochrony klimatu czy mobilności, od zniesienia obowiązku wizowego dla swych obywateli.

Podpisanie umowy CETA, które nastąpiło w niedzielę, wymagało zgody wszystkich 28 państw członkowskich UE.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy