Kanadzie grozi pełzająca recesja

opublikowano: 07-08-2015, 14:26

Najnowsze dane ekonomiczne z Kanady sugerują, że kraj podąża w kierunku pełzającej recesji, po tym jak gospodarka odnotowała piąty z kolei miesięczny spadek donosi serwis CNN.

Agencja Statistics Canada poinformowała, że gospodarka kanadyjska skurczyła się o 0,2 proc. w ujęciu rocznym w maju, co może pchnąć kraj w na krawędzi recesji w obszarze całego pierwszego półrocza 2015 r. 

Odczyt zaskoczył ekonomistów, którzy oczekiwali „zerowej” zmiany. W pierwszym bieżącego roku PKB Kanady zmniejszył się natomiast o 0,6 proc. Jak twierdzą specjaliści, jeśli nawet krajowi uda się nie zanurzyć w technicznej recesji w tym roku (definiowanej jako dwa kolejne kwartały z ujemną dynamiką PKB), na pewno stoi on jednak przed bardzo poważnymi wyzwaniami. Jak na razie – na co wskazują ekonomiści – lipcowa, druga już w tym roku obniżka stóp procentowych (o 0,5 proc.) może okazać się niewystarczająca do wsparcia gospodarki. Przy i tak już bardzo niskim poziomie stóp kolejne ich redukcje nie znajdują aż tak dużego przełożenia na gospodarkę jakiego można by oczekiwać.

Na dodatek poziom zaufania kanadyjskich konsumentów jest obecnie najniższy od dwóch lat. Oprócz tego sporym zagrożeniem jest ryzyko pęknięcia bański spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym w tak ważnych rejonach jak Toronto czy Vancouver. Ceny domów już zaczęły spadać w rejonach roponośnych. W przypadku Calgary oczekuje się spadku wartości odsprzedaży domów o 0,2 proc. do końca roku. Zaś całkowita sprzedaż domów może w 2015 r. obniżyć się o 22 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kanadzie grozi pełzająca recesja