Kaowcy z Tengentu ruszają z inwestycjami

opublikowano: 23-07-2018, 22:00

Byli menedżerowie z Platige Image i Enterprise Investors uruchomili wehikuł inwestujący w przemysł kreatywny

Na byciu kreatywnym w biznesie pieniądze mogą zrobić nie tylko księgowi. Marcin Kobylecki, niegdyś jeden z filarów Platige Image, i znany z Enterprise Investors Kamil Ziegler przy wsparciu Adama Tunikowskiego, właściciela wrocławskiego studia postprodukcyjnego Juice, uruchomili nowe studio kreatywne pod szyldem Tengent.

Z pomysłami problemu nie mamy — mówi Marcin Kobylecki (z lewej), były dyrektor kreatywny Platige Image, który wraz z Kamilem Zieglerem rozkręca Tengent Ventures. Menedżerowie zbierają pieniądze na inwestycje z pogranicza kultury i rozrywki.
Zobacz więcej

KREACJA PIENIĄDZA:

Z pomysłami problemu nie mamy — mówi Marcin Kobylecki (z lewej), były dyrektor kreatywny Platige Image, który wraz z Kamilem Zieglerem rozkręca Tengent Ventures. Menedżerowie zbierają pieniądze na inwestycje z pogranicza kultury i rozrywki. Fot. Tomasz Pikuła

Jego podstawowym biznesem jest „tworzenie innowacyjnych form promocji dla marek i instytucji”, ale równolegle rozwijany jest projekt Tengent Ventures — wehikułu inwestycyjnego, mającego tworzyć, finansować i rozwijać biznesy na styku rozrywki, edukacji i mediów.

— W Polsce możliwości inwestowania alternatywnego są ograniczone. W sektorze kreatywnym można właściwie tylko kupić akcje spółek z branży gier albo, ewentualnie, zainwestować w produkcję filmową, co wymaga już dużych nakładów. Twórcy natomiast mogą liczyć głównie na crowdfunding, bo fundusze venture skupiają się na inwestycjach technologicznych czy biotechnologicznych. My chcemy to zmienić — pod szyldem Tengentu tworzymy spółki rozwijające konkretne projekty kulturalne i rozrywkowe. Wkładamy w nie pieniądze własne i zewnętrznych inwestorów — mówi Kamil Ziegler, zarządzający Tengent Ventures, a wcześniej wiceprezes w Enterprise Investors.

Kreatywne inwestycje

Twórcy Tengentu definiują sektor kreatywny jako działalność gospodarczą opartą na wartościach kulturalnych, artystycznych lub rozrywkowych. Co to konkretnie oznacza?

— Chodzi o popkulturę, o opowiadanie o sobie światu w sposób, który nie jest hermetyczny, tylko jest czytelny, zrozumiały i ciekawy dla wszystkich. Tengent to przede wszystkim interdyscyplinarny zespół ludzi, którzy pracowali przy tak udanych projektach, jak „Miasto ruin”, „Legendy Polskie” dla Allegro, Muzeum Historii Polski czy Expo w Szanghaju i Mediolanie. Mamy własne zaplecze produkcyjne i nie musimy szukać pomysłów — sami je wymyślamy, a potem zbieramy finansowanie — mówi Marcin Kobylecki, wcześniej wieloletni dyrektor kreatywny i członek zarządu Platige Image.

Pierwsze pomysły Tengentu już są realizowane.

— W pojedynczy projekt zamierzamy inwestować od 1 do 10 mln zł, na początkubędziemy bliżej niższego progu. O konkretnych stopach zwrotu trudno mówić na tym etapie, ale w branży kreatywnej są one znaczące — społeczeństwo, które się bogaci, wydaje na rozrywkę coraz więcej. Dwa projekty są już w toku i będą miały premierę na początku przyszłego roku — mówi Kamil Ziegler.

Faza koncepcyjna

Pierwszym biznesem Tengent Ventures będzie „sensoryczno-rozwojowe miejsce dla dzieci” w Warszawie, które ma ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Docelowo ma powstać cała sieć takich miejsc.

O szczegółach kolejnego projektu — wystawie multimedialnej — menedżerowie na razie nie chcą mówić.

— Mogę powiedzieć, że chcemy zrobić najlepszą polską wystawę czasową, która będzie można pokazywać na całym świecie, kropka. Uniwersalny temat i atrakcyjnie zaprojektowana przestrzeń pozwolą na zanurzenie się w świecie historycznym — mówi Marcin Kobylecki.

Wystawa również ma być gotowa na początku 2019 r. Kolejne projekty są na razie „w fazie koncepcyjnej”.

— Pomysłów mamy dużo, od miejsc zaprojektowanych specjalnie dla młodzieży przez uwspółcześnienie znanych polskich bajek do stworzenia nowego parku rozrywki. W każdym przypadku szacujemy koszt inwestycji, liczbę odwiedzających i wybieramy najbardziej obiecujące i zyskowne projekty — mówi Marcin Kobylecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy