Kapica: nie ma decyzji o wprowadzeniu podatku ekologicznego

PAP
opublikowano: 07-05-2009, 11:13

W resorcie finansów trwają prace nad założeniami do ustawy o podatku ekologicznym. Nie ma jednak na razie decyzji o  zastąpieniu nim akcyzy - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica.

"Minister Finansów, a tym bardziej rząd, nie podjął decyzji o zastąpieniu podatku akcyzowego nowym rozwiązaniem" - powiedział, odpowiadając na pytania posłów w sprawie wprowadzenia podatku ekologicznego.

Jak podkreślił, resort prowadzi obecnie analizy do założeń do ustawy. "Kwoty podatku, jakimi byliby obciążeni posiadacze samochodów, nie są na dzień dzisiejszy znane" - zaznaczył.

Poinformował ponadto, iż w Ministerstwie Gospodarki trwają prace międzyresortowego zespołu ds. wzrostu konkurencyjności przemysłu motoryzacyjnego, dotyczące wypracowania szczegółowych propozycji odnośnie wprowadzenia proekologicznego pakietu. Miałby on wspierać popyt na nowsze samochody i ograniczać import do Polski starych samochodów, wycofanych z eksploatacji w innych krajach.

"Jednym z elementów prac zespołu jest również zastąpienie akcyzy, nakładanej na samochody osobowe, te nowe i te starsze z importu indywidualnego, nowym rodzajem podatku, uzależnionym od emisji spalin" - dodał

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Kapica: nie ma decyzji o wprowadzeniu podatku ekologicznego