Kąpiele z klimatem

Agnieszka Ostojska- Badziak
opublikowano: 2010-03-26 00:00

We współczesnej łazience wszystko jest dozwolone — przepych i prostota, szklane paciorki i marmury, wieloosobowe wanny i złote kabiny prysznicowe. Granice wyznacza kreatywność projektanta. Oraz gust i zasobność klienta.

Aranżacja łazienki

ze skosem, godząca dobrodziejstwa nowoczesnego wyposażenia z potrzebą zachowania tradycji. Prostokątne płytki o gładkiej strukturze, ułożone dłuższą krawędzią równolegle do podłogi, optycznie powiększają wnętrze. Pionowe dekory w kwiaty, żółte i pomarańczowe, kolorystycznie ocieplają łazienkę, a okno doświetla ją naturalnym światłem.

Kamienna prostota

Propozycja dla miłośników ponadczasowej elegancji. Projektanci wykorzystali trwałe, naturalne materiały — takie jak drewno czy marmur — stonowaną kolorystykę i ascetyczne formy. Ta łazienka ma służyć relaksowi, więc jej centralnym elementem jest wielka, okrągła wanna z hydromasażem.

Równie imponujące rozmiary ma kabina prysznicowa wkomponowana w skośną przestrzeń narożnika. Na uwagę zasługują ręcznie wykonane umywalki z naturalnego kamienia. Kolorystyka to połączenie jasnego, subtelnego marmuru Breccia z czekoladowym marmurem Emperador. Oba materiały dobrano na zasadzie negatywu: kremowe rysy na Emperadorze odpowiadają barwie Brecci i odwrotnie. Choć powierzchnia pokryta ciemnym kamieniem jest niewielka (by nie zmniejszać optycznie łazienki), jego obecność wzbogaca całość.

Niewielkie pomieszczenie sprawia wrażenie przestronnego dzięki dużym kaflom w naturalnym, piaskowym kolorze. Ułożono je zarówno na ścianach, jak i na podłodze, co nadało wnętrzu lekkości. Fioletowy prostokąt z kafli, w którym umieszczono lustro z umywalką i szafką, do tego stopnia kontrastuje z resztą, że wydaje się elementem wypukłym. Ten zabieg czyni wnętrze ciekawszym, a drewniane dodatki — żaluzje w oknie i szafki na drobiazgi — ocieplają je.

Choć metraż przeciętny, wnętrze — wyszukane. Drewno — orzech amerykański — dodaje ciepła, natomiast czarne szkło z wysokim połyskiem i czarny granit przysparzają elegancji i klasy. Aluminiowe dodatki  i armatura podkreślają nowoczesny styl łazienki.

Więcej światła!

Łazienka w niewielkim warszawskim mieszkaniu. Była nieduża i ciemna, lecz projektant zaplanował wyburzenie ściany i wstawienie tafli nieprzeziernego szkła. W ten sposób pomieszczenie stało się widne. Lekkości nadaje mu trawertyn i biały gres na ścianach, a meble z forniru i nowoczesna armatura — elegancji.

Okno na poddaszu

Łazienka dostępna jedynie z sypialni właścicieli rezydencji na poddaszu domu. Okrągłą wannę z hydromasażem ustawiono na niewielkim podwyższeniu. Jej szeroka obudowa tworzy półkę z dekoracyjnym oświetleniem. Równie efektownie wygląda dwubarwna mozaika na obudowie wanny, a także na ścianach i podłodze — ręcznie układana w niesymetryczny wzór.

Monotonię jasnej podłogi przełamuje łuk z ciemnego gresu.

Możesz zainteresować się również: