Czytasz dzięki

Kapitał giełdowy połączą z crowdfundingiem

opublikowano: 13-02-2017, 18:57

Posiadają doświadczenie w finansowaniu projektów z wykorzystaniem funduszy unijnych i kapitału od inwestorów giełdowych, teraz przedstawiciele grupy EBC Solicitors w tym samym celu uaktywnią „tłum”. Uruchomili platformę crowdfundingową findfunds.pl.

Grupa Kapitałowa EBC Solicitors zajmuje się inwestowaniem w projekty we wczesnej fazie rozwoju, w tym przedsięwzięcia oparte o wyniki prac badawczo-rozwojowych. W skrócie: poszukuje innowacji, które można wesprzeć w rozwoju, komercjalizacji i finalnie - po wyjściu z inwestycji – zarobić (a w przypadku programów unijnych zainwestować w kolejne biznesowe pomysły). Od kilku lat inkubuje startupowe projekty technologiczne, informatyczne i ICT, teraz planuje skupić się również na producentach gier. Będzie im pomagać w ramach Pixel Venture Capital. Zamierza też pójść o krok dalej. 

"Testujemy nowy dla nas model finansowania – crowdfunding. Z jednej strony pozwala on na pozyskanie finansowania dla projektu, z drugiej jest okazją do sprawdzenia rynkowego zainteresowania danym produktem" - mowi Radosław Krzywicki, członek rady nadzorczej EBC Solicitors.
Zobacz więcej

"Testujemy nowy dla nas model finansowania – crowdfunding. Z jednej strony pozwala on na pozyskanie finansowania dla projektu, z drugiej jest okazją do sprawdzenia rynkowego zainteresowania danym produktem" - mowi Radosław Krzywicki, członek rady nadzorczej EBC Solicitors. ARC

Na rynku gier

Pixel Venture Capital będzie trzecim już funduszem w grupie (jest obecnie przekształcany ze spółki Blue Ocean Media notowanej na NewConnect). 

- Działalność Pixela będzie skoncentrowana na twórcach gier, czyli sektorze, który w Polsce rośnie w bardzo szybkim tempie. Inwestycje będą realizowane za pośrednictwem podmiotu notowanego na NewConnect, co pozwoli na pozyskiwanie dodatkowego kapitału od inwestorów giełdowych – zaznacza Radosław Krzywicki, członek rady nadzorczej EBC Solicitors. 

Pierwsza inwestycja już czeka w kolejce - to Red Dev Studio. Podpisana została już umowa przedwstępna. Firma ma już na koncie produkcję kilku gier mobilnych. Planuje prace nad kolejnymi.  

- Niebawem o Pixel Venture Capital będzie znacznie głośniej. Uruchomimy nową stronę internetową, będziemy się też pojawiać na wydarzeniach branżowych. Planujemy poszukiwać twórców gier, których biznesy znajdują się we wczesnej fazie rozwoju, ale zdołały już przygotować pierwsze produkcje – zaznacza Radosław Krzywicki.

Inkubacja biznesów

Grupa EBC Solicitors wspiera start-upy w ramach działania 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W latach 2014-15 za pośrednictwem EBC Incubator oraz Świętokrzyskiego Inkubatora Technologii zainwestowała ponad 21 mln zł w 32 projekty biznesowe. Wśród nich jest m.in. Stay For Longer – widget instalowany na stronach internetowych obiektów, np. hoteli, dostarczający ich klientom dodatkowy pakiet informacji o lokalnych atrakcjach turystycznych lub wydarzeniach kulturalno-rekreacyjnych. Jego zadaniem jest zachęcenie odwiedzających, zwłaszcza osoby podróżujące służbowo, do przedłużenia pobytu. Na liście jest również twórca nowoczesnych skuterów podwodnych, ułatwiających nurkowanie. Finansowanie otrzymała także spółka Scabrosus produkująca błonniki spożywcze, paszowe i wypełniacze celulozowe. I właśnie ta firma jako pierwsza „testuje” nowy pomiot utworzony w ramach grupy – findfunds.pl. 

Z pomocą „tłumu”

Na platformie crowdfundingu udziałowego findfunds.pl kapitał będą mogły pozyskiwać zarówno firmy, które trafiają pod skrzydła EBC Solicitors, jak i przedsiębiorcy z zewnątrz. 

- Testujemy nowy dla nas model finansowania – crowdfunding. Z jednej strony pozwala on na pozyskanie finansowania dla projektu, z drugiej jest okazją do sprawdzenia rynkowego zainteresowania danym produktem. Kampania firmy Scabrosus jest pierwszą, a w przygotowaniu są już kolejne. Następna powinna ruszyć kampania Red Dev Studio, firmy, która zamierza w przyszłości zadebiutować na rynku NewConnect. Liczymy na to, że w wielu przypadkach będzie to forma finansowania komplementarna do inwestycji realizowanych przez podmioty grupy, jak np. Pixel Venture Capital – zapewnia Radosław Krzywicki. 

W kraju platformy crowdfundingu udziałowego, w którym wielu inwestorów nabywa udziały w jednej spółce, rozwijają się dość wolno. Na przeszkodzie stają regulacje prawne. W przypadku spółki akcyjnej przeprowadzenie „pełnej” oferty publicznej akcji wymaga sporządzenia prospektu emisyjnego, zatwierdzanego przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz pośrednictwa domu maklerskiego. Z tego powodu przez platformy crowdfundingowe mogą przechodzić jedynie oferty zakładające wpływy poniżej 100 tys. EUR.

- W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością obostrzenie jest inne. Objęcie udziałów spółki wymaga wizyty u notariusza oraz poniesienia kosztów sporządzenia stosownego aktu notarialnego. Przy małych inwestycjach, rzędu 2 - 5 tys. zł, czyniło to dotychczas inwestowanie zbyt czasochłonnym i kosztownym, zarówno dla spółek zainteresowanych pozyskaniem kapitału, jak i dla potencjalnych drobnych inwestorów. Współpracująca z EBC Solicitors platforma FindFunds.pl opracowała jednak i wdrożyła własny system realizacji takich inwestycji, pozwalający uniknąć kłopotliwych formalności i zbędnych kosztów – zaznacza Radosław Krzywicki.

W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością powołuje się najczęściej osobny podmiot, który pełni funkcję „pełnomocnika” wszystkich inwestorów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy