Kara dla BOŚ za pralnię

opublikowano: 03-08-2020, 22:00

Bank dostał 4,5 mln zł kary za niedotrzymanie procedur dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Będzie się odwoływać.

W maju na rynku pojawiła się informacja, że BOŚ Bank ma poważne problemy w związku z udziałem w procederze prania pieniędzy. „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz Komisja Nadzoru Finansowego prowadzą w tej sprawie postępowanie. BOŚ wydał wtedy oświadczenie, że wypełnia wszystkie przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i współpracuje z odpowiednimi instytucjami. W czerwcu z ubiegania się o kolejną kadencję prezesa banku zrezygnował Bogusław Białowąs. Według naszych informacji decyzja ta miała związek z wykryciem uchybień w zapobieganiu praniu pieniędzy przez BOŚ.

Bezkrólewie:
Bezkrólewie:
BOŚ od czerwca nie ma prezesa. Obowiązki pełni delegowany z rady nadzorczej Emil Ślązak. Drugi raz w ciągu ostatnich trzech lat.
Fot. Andrzej Bogacz/FORUM

Wczoraj BOŚ poinformował o zawiązaniu rezerwy w wysokości 4,5 mln zł na poczet kary nałożonej na bank przez GIIF „za niedopełnienie obowiązku stosowania środków bezpieczeństwa finansowego oraz za niedopełnienie obowiązku dokumentowania zastosowanych środków bezpieczeństwa finansowego”. Zapowiedział też, że będzie składał odwołanie od decyzji inspektora. Za łamanie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy na winowajcę może zostać nałożona kara w wysokości dwukrotności zysku osiągniętego z procederu lub straty unikniętej z tytułu udziału w pralni. Gdy nie można ustalić korzyści, nakładana jest kara do równowartości 1 mln EUR. BOŚ został potraktowany łagodnie, bo maksymalny wymiar kary za udział lub organizację pralni wynosi 10 proc. rocznych obrotów.

GIIF ma też możliwość ukarania osób odpowiedzialnych za proceder w instytucji. Zakaz pełnienia kierowniczych stanowisk to najłagodniejsza z sankcji. W przypadku osoby fizycznej kara finansowa może wynieść do 28,5 mln zł. Pralnia w BOŚ jest pierwszym od lat przypadkiem zaangażowania krajowej, nadzorowanej instytucji finansowej w proceder związany z obrotem pieniędzmi z nieujawnionych źródeł. Według nieoficjalnych informacji przez konta BOŚ Banku przepłynęło kilka miliardów złotych podejrzanych pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane