Karambol w Załuskach

DI
opublikowano: 24-06-2011, 13:33

16 osób rannych w karambolu na drodze ekspresowej S7 w okolicach Płońska. Najprawdopodobniej sprawcą wypadku był kierowca samochodu ciężarowego, który stracił panowanie nad pojazdem i zatarasował oba pasy ruchu. W przewróconą ciężarówkę po chwili uderzały kolejne rozpędzone auta oraz bus. W sumie w tragicznym wypadku zderzyło się pięć samochodów. Najciężej ranny został przetransportowany śmigłowcem do pobliskiego szpitala.

Na szczęście to tylko scenariusz karambolu, który zaplanowano na sobotę 25.06.br w Załuskach. Symulacja tego groźnego wypadku będzie okazją do sprawdzenia jak współdziałają służby ratownicze: Państwowa Straż Pożarna, Policja, Pogotowie Ratunkowe Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. -Ćwiczenia praktyczne są najlepszą formą nauki. Taka symulacja karambolu  pozwala na sprawdzenie współdziałania służb ratowniczych w sytuacji kryzysowej, jaką jest wypadek masowy. Choć każdy z nas ma świadomość, że nikomu nic nie grozi, działamy jak w obliczu prawdziwej tragedii, po to by później móc przeanalizować przebieg akcji i wyciągnąć wnioski- mówi Justyna Sochacka, Rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

None
None


Symulacja karambolu będzie miała miejsce na drodze ekspresowej S7 (na 341 km.) w Załuskach k/Płońska.


Akcja służb ratowniczych rozpocznie się o godzinie 10.00. Godzinę później policja całkowicie wstrzyma ruch na drodze w obu kierunkach. W tym czasie wyląduje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, aby zabrać na pokład najciężej poszkodowanego. Koniec akcji przewidziany jest na 11.20, wówczas też policja przywróci ruch na drodze w kierunku Warszawy.

Symulacja karambolu i ćwiczenia służb ratunkowych organizowane są w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa. To akcja edukacyjno-informacyjna mająca na celu zjednoczenie wszystkich użytkowników dróg - kierowców, pieszych, rowerzystów i motocyklistów, by realnie wpływać na zmniejszenie ilości ofiar wypadków drogowych w Polsce. Nic tak bowiem nie działa na wyobraźnię kierowców jak obserwacja wypadku, który mógł zdarzyć się naprawdę.


Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego.  Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane