Partnerem sekcji jest TAURON

Karczew zbuduje oczyszczalnię ścieków w PPP

aktualizacja: 19-05-2017, 14:16

Samorząd gminy chce, aby inwestor postawił na jej terenie oczyszczalnię ścieków. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia to 22 mln zł.

Na Mazowszu szykuje się nowa inwestycja w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Karczew, gmina położona w powiecie otwockim, ogłosił w piątek przetarg na wybór prywatnego partnera. Miasto szuka firmy, która sfinansuje, zaprojektuje i wybuduje gminną oczyszczalnię ścieków.

We wspólnym przedsięwzięciu gmina zapewni działkę pod inwestycję. Zgodnie z założeniami, po postawieniu obiektu prywatny partner będzie odpowiadać za techniczne utrzymanie infrastruktury (wraz z istniejącą siecią kanalizacyjną) oraz świadczyć usługi zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie miasta Karczewa wraz z osiedlem Ługi oraz częścią Otwocka Małego, czerpiąc z tego zyski.

Spółki i konsorcja, które chcą wziąć udział w przetargu na prywatnego partnera, mogą się zgłaszać do 20 czerwca.

Łączny koszt inwestycji gmina szacuje na 22 mln zł. Inwestycja ma być realizowana w PPP w trybie koncesji.

To oznacza, że podział zadań i ryzyk po stronie prywatnej i publicznej jest z góry określony. Jeśli znajdzie się chętny i dojdzie do podsiania umowy, inwestor zobowiązany będzie do pokrycia kosztów projektu, wykonania robót budowlanych, a następnie do utrzymania istniejącej  infrastruktury i zarządzania nią. Większość wynagrodzenia w PPP w trybie koncesji prywatny partner pobiera w formie „pożytków z przedsięwzięcia”, czyli świadcząc usług w oparciu o wybudowany obiekt. Jak długo? To określi dopiero ostateczna umowa pomiędzy stronami, która powstanie po negocjacjach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / Karczew zbuduje oczyszczalnię ścieków w PPP