Czytasz dzięki

Kardiolodzy zainwestują 54 mln zł

opublikowano: 18-02-2020, 22:00

Grupa American Heart of Poland zwiększa nie tylko liczbę pacjentów i placówek. W tym roku pokaźną kwotę wyda na inwestycje.

Niedawno Bartosz Sadowski, nowy prezes American Heart of Poland (AHP), zapowiadał, że w pierwszym kwartale prywatna grupa medyczna ogłosi, ile w tym roku przeznaczy na inwestycje. Mówił o tym, że planuje jedne z „największych wydatków na rynku prywatnej ochrony zdrowia w Europie”.

— Nakłady inwestycyjne na infrastrukturę planowane na 2020 r. wyniosą 55,4 mln. Wszystkie podjęte dotychczas działania pozwalają prognozować zwiększenie wyniku operacyjnego EBITDA o kolejne 14 proc. w 2020 r. — mówi „PB” Bartosz Sadowski, prezes AHP.

W ramach inwestycji grupa planuje kompleksową wymianę sal zabiegowych, w wyniku czego — jak informuje — „ponad 15 proc. pracowni w Polsce zyska najnowocześniejszy sprzęt, który zabezpieczy dostępność wysokiej jakości leczenia na kolejne 10 lat”. Założona przez polsko-amerykańskich kardiologów AHP, która na polskim rynku rozwijała się jako jedna z pierwszych prywatnych sieci medycznych (od 2000 r.), specjalizuje się w leczeniu chorób serca. W 2019 r. liczba hospitalizowanych pacjentów grupy przekroczyła 100 tys. (dla porównania Lux Med, który oferuje usługi z zakresu różnych specjalizacji medycznych, ma ok. 1 mln pacjentów abonamentowych). Wraz z liczbą pacjentów wzrosły też przychody. Bartosz Sadowski mówi, że w ubiegłym roku grupa zwiększyła przychody o 9 proc., a EBITDA o 13 proc. Nie ujawnia jednak poziomu zysku (lub straty) netto.

— Tak dobre wyniki zdecydowały o znacznym wzroście środków przeznaczonych na tegoroczne inwestycje, wbrew ogólnokrajowemu trendowi — mówi Bartosz Sadowski.

Prezes AHP przedstawia też inne plany spółki na ten rok.

— Naszym głównym celem organizacyjnym jest w tej chwili zacieśnienie współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami wchodzącymi w skład grupy. Już w 2019 r. do sieci Polsko-Amerykańskich Klinik Serca dołączyło Centrum Zdrowego Serca „Telcor”, a także Podlaskie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Refinansowaliśmy również nasze zobowiązania i pozyskaliśmy finansowanie dla spółki, co wzmocniło jej pozycję i umożliwi nam realizację kolejnych inwestycji — komentuje Bartosz Sadowski.

W 2019 r. grupa rozpoczęła proces łączenia się ze spółkami zależnymi (w ramach AHP działają takie marki, jak: Polsko- Amerykańskie Kliniki Serca PAKS, Uzdrowisko Ustroń, Nafis, I-Kar, Centrum Kardiologii Józefów oraz Centrum Badawczo Rozwojowe AHP). Nastąpiły też istotne zmiany w składzie zarządu i rady nadzorczej spółki. W maju z funkcją prezesa zarządu AHP rozstał się prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman. Nowym prezesem został właśnie Bartosz Sadowski, który wcześniej przez ostatnie sześć lat (od lutego 2013 r.) pełnił funkcję zarządczą w Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Ustroń, wchodzącym obecnie w skład grupy American Heart of Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane